Ale kino+
alekino+
Film. AMERYKANIN W PARYŻU

AMERYKANIN W PARYŻU

American in Paris
musical, USA, 1951, 109 min.
reżyseria: Vincente Minnelli
obsada: Gene Kelly, Georges Guetary, Leslie Caron, Oscar Levant
Premiera w Ale kino+: 15.12.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 39 miejsce w rankingu

Czym "W samo południe" dla historii westernu, a "Przeminęło z wiatrem" dla dziejów melodramatu, tym "Amerykanin w Paryżu" był dla musicalu. Fabuła, jak w większości filmów tego gatunku jest nieskomplikowana i oparta na miłosnych perypetiach.

Mieszkający w stolicy Francji amerykański malarz Jerry (Gene Kelly) jest podrywany przez milionerkę Milo (Nina Foch) i jednocześnie zakochany ze wzajemnością w dziewczynie imieniem Lise (Leslie Caron), która związana jest, wbrew głosowi serca, ze śpiewakiem Henrim (Georges Guetry).

Ta prosta historia zmieniła myślenie hollywoodzkich artystów o roli muzyki i tańca w filmie. Twórcy "Amerykanina..." zespolili te elementy nierozerwalnie z akcją, zrywając w ten sposób z dotychczasową manierą przerywania narracji sekwencjami taneczno-wokalnymi. Film podzielony jest na pięć części, ilustrujących fantazje muzyczne jednego z najwybitniejszych amerykańskich kompozytorów połowy XX wieku, George'a Gershwina. Każda z nich (paryska wiosna, targ kwiatowy, spacer, blues i zachwycający 18-minutowy finał) umieszczona została w innej scenografii odpowiadającej obrazom mistrzów francuskiego malarstwa - Dufy'ego, Maneta, Utrilla, Renoira i Toulouse-Lautreca. Szaleństwo tańca połączone z gershwinowską kaskadą dźwięków i feerią barw w technicolorze ma siłę eksplodującego dynamitu.

Na dzieło VINCENTE MINNELLEGO (ojca Lizy) spadł prawdziwy deszcz Oscarów. Amerykańska Akademia wybrała "Amerykanina w Paryżu" na najlepszy film roku, doceniono również scenariusz, zdjęcia, muzykę i choreografię odtwórcy głównej roli, Gene'a Kelly'ego. Oscara otrzymał także scenograf Cedric Gibbons - w ten sposób statuetka wróciła poniekąd do swojego twórcy, laureat był bowiem projektantem figurki złotego Oscara. W swojej karierze zebrał ich zresztą aż jedenaście - ta za musical Minnellego była ósmą z kolei.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...