Ale kino+
alekino+
Film. AMERYKAŃSKA RAPSODIA

AMERYKAŃSKA RAPSODIA

An American Rhapsody
film obyczajowy, USA/Węgry, 2001, 102 min.
reżyseria: Eva Gardos
obsada: Nastassja Kinski, Scarlett Johansson, Tony Goldwyn
Premiera w Ale kino+: 4.11.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 47 miejsce w rankingu
AMERYKAŃSKA RAPSODIA

Dramat rozrachunkowy młodej reżyserki węgierskiego pochodzenia. Lata 50., Węgry. Peter (Tony Goldwyn) i Margit (Nastassja Kinski) są młodym, szczęśliwym małżeństwem. Represje komunistycznych władz sprawiają jednak, że muszą porzucić dotychczasowe życie i emigrować do Stanów Zjednoczonych.

Zabierają ze sobą starszą córkę Marię, ale młodszą, Suzanne, są zmuszeni zostawić na Węgrzech. Dziewczynka wychowywana jest na wsi przez parę, którą uważa za swoich rodziców. W rzeczywistości to nie są nawet jej krewni. Sześć lat później Peterowi i Margit udaje się dzięki pomocy Czerwonego Krzyża ściągnąć córkę do ich nowego domu w Los Angeles. Suzanne nie chce jednak zaakceptować zmiany, jaka nastąpiła w jej życiu. Gdy stanie się nastolatką (Scarlett Johansson), zdecyduje się wrócić na Węgry, by tam szukać swojej prawdziwej tożsamości.

"Amerykańska rapsodia" to debiut reżyserski znanej montażystki węgierskiego pochodzenia EVY GARDOS, która wcześniej współpracowała m.in. z Bogdanovichem przy "Masce", czy Schroederem przy "Ćmie barowej". Scenariusz filmu, którego autorką jest sama Gardos, został częściowo zainspirowany jej biografią. W roli nastoletniej Suzanne wystąpiła młodziutka wówczas Scarlett Johansson. Parę lat wcześniej za rolę w "Zaklinaczu koni" otrzymała nagrodę Young Star od branżowego pisma "Hollywood Reporter". Doceniono również jej kreację w "Amerykańskiej rapsodii", za którą otrzymała Young Artist Award za najlepszą główną rolę dla młodej aktorki.
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...