Ale kino+
alekino+
Film. AMERYKAŃSKI KOSZMAR

AMERYKAŃSKI KOSZMAR

American Nightmare
dokument, USA, 2000, 70 min.
reżyseria: Adam Simon

Premiera w Ale kino+: 25.11.2005 r.
343

W dokumencie "Amerykański koszmar" reżyser Adam Simon proponuje oryginalne i intelektualnie prowokacyjne spojrzenie na złotą dekadę horroru. O amerykańskim kinie grozy lat 60. i 70 opowiadają m.in. John Carpenter, Wes Craven, David Cronenberg i George Romero.

Filmy, które pełnią rolę bohaterów "Amerykańskiego koszmaru" zaliczane są zazwyczaj do kina klasy B. To niskobudżetowe, krwawe i makabryczne horrory takie jak "Noc żywych trupów" George'a Romero, "The Last House on the Left" Wesa Cravena, "Dreszcze" Davida Cronenberga, "Halloween" Johna Carpentera czy "Teksańska masakra piłą łańcuchową" Tobe Hoopera. Wszystkie te obrazy powstały pomiędzy rokiem 1968 a 1978 i cieszą się dziś statusem kultowym. Adam Simon, który sam ma na koncie kilka dreszczowców, sugeruje, że za filmami grozy z tamtej dekady kryje się coś więcej niż tylko makabryczna rozrywka. Zgodnie z tezą "Amerykańskiego koszmaru" w horrorach z przełomu lat 60. i 70. odbijała się napięta atmosfera i burzliwe wydarzenia polityczne epoki: zamieszki studenckie, zabójstwa polityczne, terroryzm, rewolucja seksualna, niepokoje rasowe i, przede wszystkim, wojna w Wietnamie.

Adam Simon zaczyna swój film od znaczącego wstępu: to montaż scen z horrorów przemieszanych z fragmentami archiwalnych filmów dokumentalnych. Widz ma kłopoty z rozpoznaniem, które ujęcia pochodzą z fikcyjnych fabuł, a które z telewizyjnych newsów - jedne i drugie są jednakowo krwawe, przerażające i pełne przemocy. Zdaniem autora "Amerykańskiego koszmaru" dramatyczne wydarzenia, atmosfera zagrożenia i społeczne lęki, które dotknęły Amerykę w na przełomie lat 60. i 70. doczekały się reakcji w postaci nowej fali kina grozy. Hipotezę Simona potwierdzają najwybitniejsi twórcy horroru z epoki. W "Amerykańskim koszmarze" o kinie grozy dyskutują między innymi David Cronenberg, John Carpenter, Tom Savini, Wes Craven, George Romero, John Landis, a także historycy, krytycy i intelektualiści.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...