Ale kino+
alekino+
Film. AMERYKAŃSKI ŁOWCA

AMERYKAŃSKI ŁOWCA

The Young Americans
film kryminalny, Wlk. Brytania, 1993, 99 min.
reżyseria: Danny Cannon
obsada: Harvey Keitel, Iain Glen, John Wood, Terence Rigby
Premiera w Ale kino+: 26.05.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 19 miejsce w rankingu

Brutalny obraz gangsterski rozgrywający się w scenerii nocnych klubów Londynu; film zapowiadający nowe, efektowne brytyjskie kino akcji z lat 90., którego symbolem stały się "Porachunki" Guy'a Ritchie.

John Harris (Harvey Keitel), doświadczony oficer z wydziału antynarkotykowego z Los Angeles zostaje wezwany do Londynu. Brytyjski Scotland Yard nie potrafi poradzić sobie z nowym gangiem, który sieje postrach w londyńskim kryminalnym podziemiu. Banda składa się z uzbrojonych po zęby, gotowych na wszystko nastolatków i prowadzi krwawą wojnę ze starymi grupami przestępczymi. Poszlaki wskazują, że przywódcą gangu jest Amerykanin, niejaki Carl Frazer (Viggo Mortensen). Oficer Harris zna go ze Stanów jako wyjątkowo niebezpiecznego i bezwzględnego bandytę. Charyzmatyczny Frazer werbuje do swojej grupy młodych chłopaków i zmienia ich w pozbawionych skrupułów, fanatycznych żołnierzy narkotykowej wojny. Amerykański gangster usiłuje opanować handel tanimi narkotykami w londyńskich klubach. Harris i jego brytyjscy współpracownicy postanawiają rozpracować gang wprowadzając do niego informatora. Jest nim nastolatek imieniem Chris (Craig Kelly), który szuka osobistej zemsty za śmierć zabitego przez Frazera ojca. Plan policji w decydującym momencie zawodzi. Chris zostaje zdemaskowany jako agent, a dodatkowe zamieszanie wprowadzają stare londyńskie gangi usiłujące rozprawić się z bandą Frazera.

Szybki, zrealizowany w nowoczesnej, teledyskowej konwencji, krwawy i wystylizowany - film DANNY'EGO CANNONA zapowiadał kierunek, w którym miało pójść brytyjskie kino sensacyjne w drugiej połowie lat 90. Grupie młodych, brytyjskich aktorów partnerują tu dwie amerykańskie gwiazdy - weteran Harvey Keitel oraz Viggo Mortensen, który w kilka lat później miał zdobyć światową popularność jako niezapomniany Aragorn z ekranizacji "Władcy pierścieni". "Amerykański łowca" był fabularnym debiutem Danny'ego Cannona, który dał się wcześniej poznać jako zdolny realizator wideoklipów. Reżyser pracował między innymi z islandzką wokalistką Björk, która wraz Davidem Arnoldem opracowała brawurową ścieżkę muzyczną filmu.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...