Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Amistad

Amistad


dramat kostiumowy, USA, 1997, 148 min.
reżyseria: Steven Spielberg
obsada: Anthony Hopkins, Djimon Hounsou, Matthew McConaughey, Morgan Freeman, Nigel Hawthorne
Premiera w Ale kino+: 17.12.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 571 miejsce w rankingu
Amistad
© DreamWorks

Fresk historyczny Stevena Spielberga będący rejestracją autentycznych wydarzeń z XIX-wiecznej historii Stanów Zjednoczonych.

Lato 1839 roku. Na hiszpańskim statku "La Amistad" przewożonych jest pięćdziesięciu trzech Afrykańczyków, którzy w Ameryce Północnej mają zostać sprzedani jako niewolnicy. Podczas rejsu więźniowie uwalniają się z kajdan i pod przywództwem Sengbe Pieha zwanego przez Hiszpanów Cinque (Djimon Hounsou) przejmują kontrolę nad statkiem. Z dawnej, hiszpańskiej załogi, pozostają przy życiu tylko dwaj marynarze. To oni kierują okrętem i oszukując buntowników, że wracają do Afryki, płyną wzdłuż wschodniego wybrzeża Stanów. W końcu "La Amistad" zatrzymuje okręt straży przybrzeżnej w Connecticut. Oskarżeni o zbrodnię ludobójstwa Afrykańczycy zostają aresztowani. Po ich stronie stają abolicjoniści Lewis Tappan (Stellan Skarsgard) i były niewolnik Theodore Joadson (Morgan Freeman). Obaj wynajmują młodego prawnika Rogera Baldwina (Matthew McConaughey), który specjalizuje się w sprawach handlu nieruchomościami, więc początkowo jego wysiłki przynoszą mierne rezultaty. Tragedia Afrykańczyków staje się już jednak na tyle głośna, że przed sądem stawiają się dwaj prezydenci: obecny - Martin Van Buren (Nigel Hawthorne) - zwolennik niewolnictwa i były - jego zdecydowany przeciwnik - John Quincy Adams (Anthony Hopkins). Ten pierwszy stara się o reelekcję i aby zadowolić rasistowskie Południe i królową Hiszpanii, młodziutką Izabellę (Anna Paquin) żąda kary śmierci dla buntowników. Jego opozycjonista akcentuje, że Afrykańczycy - tak jak wszyscy ludzie na całym świecie - mają prawo do wolności. Spotkanie tych dwóch postaci przed Sądem Najwyższym przeszło do historii Stanów Zjednoczonych.

Pierwszy zamysł filmu powstał kilkanaście lat temu, gdy producentka Debbie Allen trafiła na eseje Afro-Amerykańskich pisarzy i historyków na temat tragedii statku "La Amistat". Początkowo Allen spotykała się z małym zainteresowaniem swoim projektem w środowisku filmowym. Po przeszło 10 latach poszukiwań poznała jednak STEVENA SPIELBERGA, który od razu powziął decyzję o realizacji filmu. Do obsady zaproszono tak znakomitych aktorów jak: Morgan Freeman ("Siedem"), Anthony Hopkins ("Czerwony smok"), Nigel Hawthorn ("Szaleństwo króla Jerzego"), Matthew McConaughey ("Jak stracić chłopaka w 10 dni"), Stellan Skarsgard ("Przełamując fale"), Pete Postlethwait ("W imię ojca") i jedną z najmłodszych laureatek Oscara Annę Paquin ("Fortepian").
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...