Ale kino+
alekino+
Film. ANATOMIA MORDERSTWA

ANATOMIA MORDERSTWA

Anatomy of a Murder
dramat sądowy, USA, 1959, 154 min.
reżyseria: Otto Preminger
obsada: Arthur O'Connell, Ben Gazzara, James Stewart, Lee Remick
Premiera w Ale kino+: 9.02.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 101 miejsce w rankingu

"Anatomia morderstwa" powstała w na podstawie książki autorstwa Johna Voelkera, sędziego Najwyższego Sądu Stanowego w Michigan - rzecz jest opisem prawdziwego procesu o zabójstwo.

Ekranizacja bestsellera okazała się najlepszym dziełem w karierze pracującego od lat 30. w USA austriackiego reżysera, OTTO PREMINGERA; film odniósł też znaczący sukces finansowy. Po latach "Anatomię moderstwa" zaliczyć można do ścisłej klasyki dramatu sądowego, gatunku doprowadzonego w Stanach Zjednoczonych do perfekcji.

Preminger nakręcił swój obraz w Ishpeming, miasteczku, w którym miały miejsce wydarzenia przedstawione w książce Voelkera. Przed sądem staje porucznik Frederick Manion (Ben Gazzara) oskarżony o zamordowanie właściciela baru. Czyn Maniona miał być zemstą za pobicie i zgwałcenie jego żony, Laury (Lee Remick). Laura potwierdza zaznania męża, ale nie ma dowodów na prawdziwość jej zeznań. Maniona broni Paul Biegler (James Stewart), adwokat-nieudacznik, który znalazł się ostatnio w finansowych tarapatach. Za przeciwnika ma prokuratorskiego wygę, sprytnego aroganta, Claude'a Dancera (George C. Scott). Dancer opiera akt oskarżenia na przypuszczeniu, że lubiąca prowokować mężczyzn Laura była kochanką zamordowanego, który padł ofiarą zazdrosnego rogacza. Wydaje się, że sprawa jest przesadzona i Manion zostanie skazany, jednak Biegler walczy nie tylko o jego życie, ale i o swoje - jeśli wygra tak trudny proces, dalsza kariera stanie przed nim otworem.

Kunszt Premingera oraz scenarzysty filmu Wendella Mayesa, spowodował, że długie kwadranse rozgrywające się na sali sądowej śledzi się z zapartym tchem. Preminger pokazując fascynujący teatr, którym w istocie jest amerykańska sala sadowa, patrzy jednocześnie krytycznym okiem na tamtejszy system prawny. Nieważne czy coś jest prawdą, ważne jest atrakcyjne przedstawienie swojej wersji wydarzeń przez szczwanych prawników i przekonujących świadków - rozprawa ma tyle samo wspólnego z poszukiwaniem sprawiedliwości, co z trzymającym w napięciu spektaklem.

Pochodzący z Austrii Preminger na funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości znał się jak mało kto. Będąc synem prokuratora generalnego skończył studia prawnicze. Doskonale rozumiał potencjał fabularny kryjący się w nudnej na pozór machinie sądowej. Do Stanów przyjechał w 1935 roku, aby wystawić tam dramat sądowy "Libel", który grany na deskach wiedeńskiego teatru spotkał się z wielkim uznaniem. Swój najlepszy film zbudował jak przewrotny majstersztyk - gdy widzowi wydaje się już, że wie, co się w istocie wydarzyło, wszystko odwraca się o 180 stopni.

Muzykę do "Anatomii morderstwa" skomponował i wykonał sam "książę" jazzu, wielki Duke Ellington, który zagrał także jedną z drugoplanowych ról. Kreacja aktorska Jamesa Stewarta przyniosła mu nagrodę na festiwalu w Wenecji w 1959 roku.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...