Ale kino+
alekino+
Film. ANDRIEJ RUBLOW

ANDRIEJ RUBLOW

Andrei Rublyov
dramat historyczny, ZSSR, 1969, 175 min.
reżyseria: Andriej Tarkowski
obsada: Anatolij Sołonicyn, Ivan Lapikov, Nikolai Sergeyev, Nikolaj Grinko
Premiera w Ale kino+: 14.12.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 62 miejsce w rankingu

Gdyby Andriej Tarkowski nie nakręcił w życiu nic poza "Rublowem", to i tak miałby swoje miejsce w historii kina. Arcydzieło rosyjskiego reżysera zdaniem wielu krytyków było najważniejszym filmem, jaki powstał w Związku Radzieckim od czasu przedwojennego "Pancernika Potiomkina" Eisensteina.

"Andriej Rublow" należy do tych filmów, których nie sposób streścić - dzieło ANDRIEJA TARKOWSKIEGO nie jest bowiem konwencjonalną fabułą, lecz raczej niezwykłym doświadczeniem kinematograficznym, bogatym w filozoficzne podteksty, wstrząsające obrazy i sceny o niezrównanej sile poetyckiej. Bohaterem Tarkowskiego jest wielki XV-wieczny ikonopis, Rublow, którego życie przypadło na wyjątkowo burzliwy okres w dziejach Rosji, czas anarchii i najazdów tatarskich. Reżyser kreuje wizję niemal mistyczną; opowieść o gwałcie, okrucieństwie i sztuce, o odpowiedzialności i misji artysty w obliczu chaosu i śmierci.

Losy dzieła Tarkowskiego były niemal tak samo dramatyczne, jak przedstawione w nim wydarzenia. Reżyser stoczył heroiczną walkę z radzieckimi władzami kulturalnymi o twórczą swobodę w realizacji "Rublowa". Ukończony w 1966 r. obraz trafił prosto na półkę, przede wszystkim ze względu na swoją religijną wymowę. Po trzech latach Tarkowskiemu udało się uzyskać zgodę na pokazanie "Rublowa" na festiwalu w Cannes. Film zdobył tam nagrodę FIPRESCI i zrobił furorę wśród krytyków. Entuzjazmu zachodnich miłośników kina nie podzielały jednak radzieckie władze. "Rublowa" pokazano ZSRR dopiero w latach 70. i to zaledwie w kilku kopiach, przeznaczonych do kin studyjnych. Międzynarodowy sukces bynajmniej nie ułatwił też Tarkowskiemu pracy nad następnymi projektami - przeciwnie - reżysera traktowano w ojczyźnie z tym większą podejrzliwością. W przyszłości nieustanne szykany ze strony sowieckiego systemu, doprowadziły najwybitniejszego rosyjskiego artystę kina II połowy XX wieku do decyzji o emigracji z kraju. Podobną decyzję podjął także współscenarzysta "Rublowa", przyrodni brat Tarkowskiego, Andriej Konczałowski - wybitny reżyser, twórca "Syberiady" i "Uciekającego pociągu".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...