Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Angelus

Angelus


komediodramat, Polska, 2001, 103 min.
reżyseria: Lech J. Majewski
obsada: Andrzej Mastalerz, Grzegorz Stasiak, Jacenty Jędrusik, Jan Siodlaczek
Premiera w Ale kino+: 7.11.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 79 miejsce w rankingu
Angelus

Wszystko zaczęło się od strasznej przepowiedni starego mistrza. Przekazał on swojemu następcy Teofilowi (Jan Siodlaczek), że w Ziemię uderzy śmiercionośny promień z Saturna.

W 1953 roku okultyści zauważyli, że wróżba zaczęła się wypełniać: nad światem przetoczyła się II wojna światowa, pojawiały się też bestie w ludzkiej skórze - Hitler i Stalin. Stare księgi dawały jednak nadzieję. Trzeba było znaleźć "przeczystego młodzieńca" Angelusa, który ściągnie na siebie feralny promień i uratuje ludzkość.

W latach 30. w Janowie na Śląsku powstała gmina okultystyczna. Przewodził jej słynny malarz-prymitywista Teofil Ociepka. Górnicy zgłębiali magiczne księgi i malowali obrazy o mistycznym przesłaniu - demony z Saturna mieszały się tam z dziwadłami ze śląskich podań. Grupa przestała istnieć w latach 50., ale Janowski fenomen zainspirował LECHA MAJEWSKIEGO. W swoim filmie Majewski maluje świat, w którym wspólne bytowanie aniołów i Ślązaków jest tak oczywiste jak to, że w kopalni wydobywa się węgiel. Na ekranie magia jest częścią codzienności, tej z gorącym seksem i dosadnym lokalnym humorem.

Lech Majewski filmem "Angelus", nagrodzonym Grand Prix na festiwalu Camerimage, potwierdził swoją pozycję twórcy osobnego w kinie polskim (inie tylko polskim, bo od lat 80 pracuje także na Zachodzie), poszukującym oryginalnych tematów i środków wyrazu. Ten absolwent warszawskiej ASP i łódzkiej Filmówki ma na koncie takie filmy, jak "Rycerz", "Wojaczek" - zrealizowane w Polsce, czy amerykańskie produkcje "Lot świerkowej gęsi", "Więzień Rio" i międzynarodową koprodukcje eksperymentalną "Młyn i krzyż". Reżyseruje także przedstawienia teatralne i operowe oraz jest autorem wideo-instalacji.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...