Ale kino+
alekino+
Film. ANIMACJE BILLA PLYMPTONA

ANIMACJE BILLA PLYMPTONA


filmy krótkometrażowe, 36 min.

Premiera w Ale kino+: 11.02.2006 r.
3.90
343
39 głosy | 859 miejsce w rankingu

Zestaw rysunkowych miniatur BILLA PLYMPTONA, otoczonego kultem twórcy filmów animowanych, rysownika, karykaturzysty i autora komiksów. Są to filmy: "TWOJA TWARZ", "JAK CAŁOWAĆ", "25 SPOSOBÓW NA RZUCENIE PALENIA", "AKCJA I REAKCJA", "JAK KOCHAĆ SIĘ Z KOBIETĄ", "PRZY STOLE".

Bill Plympton to człowiek-instytucja. Sześćdziesięcioletni dziś nowojorski artysta, zaczynał karierę jako ilustrator i autor komiksów. Jego rysunki i historyjki obrazkowe pojawiały się m.in. w New York Times, Rolling Stone, Vanity Fair, The Village Voice, Screw i Glamour. W latach 70. Plympton był już jednym z najbardziej znanych i cenionych rysowników Wielkiego Jabłka. Artysta zawsze marzył jednak o animacji. Już w wieku 14 lat wysłał swoje prace do wytwórni Disneya, proponując usługi animatora. Spotkał się wówczas z odmową. Swoje filmowe ambicje spełnił dopiero w latach 80.; dobiegał wówczas czterdziestki. Debiut Plymptona był późny, ale głośny - już pierwsze filmy artysty zostały uznane za rewelację. Za jeden z nich, prezentowaną w niniejszym zestawie "Twoją twarz" z 1987 roku, rysownik otrzymał nominację do Oscara w dziedzinie filmu animowanego.

Anarchistyczne, absurdalne żarty, czarny humor, skłonność do obsceny i obyczajowej prowokacji, a przede wszystkim oryginalny, groteskowy styl wizualny - to wszystko czyni filmy Plymptona wyjątkowym zjawiskiem w świecie współczesnej animacji. Jego krótkometrażówki od końca lat 80. były popularyzowane przez MTV. W prezentowanym zestawie znalazły się miniatury należące do najbardziej kultowych dokonań Plymptona, m.in. surrealistyczna, nominowana do Oscara "Twoja twarz", swoiste, plymptonowskie rysunkowe poradniki ("Jak całować", "Jak kochać się z kobietą") czy "25 sposobów na rzucenie palenia" - nawiasem mówiąc w większości znacznie bardziej ryzykowanych dla zdrowia niż samo używanie tytoniu.
SERIALE

Las

Las

Mroczny i wciągający serial kryminalny.


Most nad Sundem 4

Most nad Sundem 4

Finałowy sezon skandynawskiego serialu kryminalnego. W każdą niedzielę o 20:10.


Endeavour 5

Endeavour 5

Piąty sezon serialu o przygodach młodego detektywa Morse'a w każdą środę, o 20:10.


Hassel

Hassel

Ekranizacja powieści Olova Svedelida o detektywie, który nie cofnie się przed niczym w swoim śledztwie.