Ale kino+
alekino+
Film. ANIOŁ NA PRAWYM RAMIENIU

ANIOŁ NA PRAWYM RAMIENIU

Angel on the right
komediodramat, Tadżykistan/Włochy/Francja, 2002, 89 min.
reżyseria: Jamshed Usmonov
obsada: Kova Tilavpur, Mardonkul Kulbobo, Maruf Pulodzoda, Uktamoi Miyasarova
Premiera w Ale kino+: 9.05.2004 r.
343

Egzotyczna sceneria post-radzieckiej Azji Środkowej, intrygująca mieszanka cynizmu i realizmu magicznego, elementy muzułmańskich legend oraz świeżość języka filmowego. Te wszystkie zalety zapewniły skromnej, niskobudżetowej produkcji z Tadżykistanu duże zainteresowanie i przychylne przyjęcie na międzynarodowych festiwalach.

Realizacja filmu została sfinansowana przez tych samych europejskich (głównie włoskich) producentów, którzy pomogli stworzyć bośniacką, oscarową "Ziemię niczyją". Z zachodniej Europy pochodziła też część ekipy, między innymi znakomity operator Pascal Lagriffoul. Mimo udziału zagranicznych partnerów, "Anioł na prawym ramieniu" pozostaje jednak na wskroś autorskim dziełem młodego tadżyckiego artysty JAMSHEDA USMONOVA, który nie tylko napisał i wyreżyserował film, lecz także umieścił jego akcję w swej rodzinnej wiosce, a w większości ról obsadził jej mieszkańców - swoich krewnych, sąsiadów i przyjaciół z czasów dzieciństwa.

Tytuł filmu ma źródło w muzułmańskiej legendzie, która mówi, że każdemu człowiekowi na ramionach siedzą dwa Anioły. Anioł z prawego ramienia liczy przez całe życie dobre uczynki człowieka, Anioł z lewego odnotowuje grzechy. Bilans dobrych i złych czynów zdecyduje po śmierci o zbawieniu duszy. Bohater filmu Usmonova, Tadżyk Hamro ma prawo mieć poważne obawy, co do wyniku tego bilansu. Ten drobny kryminalista 10 lat temu opuścił w niesławie rodziną wioskę w Tadżykistanie i od tej pory wiódł niezbyt przykładne życie w przestępczym podziemiu Moskwy. Pewnego dnia Hamro otrzymuje dramatyczną wiadomość; jego matka leży na łożu śmierci, wzywa syna i prosi by dokończył budowę domu, którą porzucił 10 lat wcześniej. Hamro wybiera się do Tadżykistanu - oprócz synowskiego obowiązku wiedzie go tam nadzieja na sprzedaż domu, co pozwoliłby mu spłacić długi, jakich narobił sobie u rosyjskich gangsterów. Na miejscu okazuje się jednak, że wieść o śmiertelnej chorobie matki była tylko podstępem mającym zbawić bohatera w rodzinne strony i skłonić go do ukończenia budowy. W wiosce na Hamro czeka też inna niespodzianka - dziesięcioletni syn, o którym Tadżyk nie miał aż do teraz pojęcia. Tymczasem z Moskwy wyrusza w ślad za niesolidnym dłużnikiem mafiozo o groźnym pseudonimie Tarzan.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...