Ale kino+
alekino+
Film. Anioł śmierci

Anioł śmierci

Wakolada
wojenny, Argentyna/Francja/Hiszpania/Norwegia, 2013, 93 min.
reżyseria: Lucia Puenzo
obsada: Alan Daicz, Alex Brendemühl, Ana Pauls, Diego Peretti, Elena Roger, Florencia Bado, Guillermo Pfening, Natalia Oreiro
Premiera w Ale kino+: 15.06.2015 r.
5.00
343
5 głosy | 65 miejsce w rankingu
Anioł śmierci
© fot. HAGI FILM

Historia rozgrywająca się w Argentynie Juana Peróna, gdzie schronienie mogli znaleźć nazistowscy zbrodniarze wojenni - wśród nich tytułowy "Anioł śmierci", czyli Josef Mengele. Film w reżyserii Lucíi Puenzo, autorki głośnego "XXY".

Rok 1945. Ameryka Południowa, a szczególnie Argentyna, jest terytorium, na którym z racji wieloletnich związków z Niemcami znajdują schronienie najgroźniejsi zbrodniarze wojenni. Przedostają się tam z pomocą Banku Watykańskiego i tajnej, zrzeszającej byłych esesmanów organizacji Odessa. Patagonia, rok 1960. Argentyńskie małżeństwo - Eva (Natalia Oreiro) i Enzo (Diego Peretti) - wraz z trójką dzieci jedzie objąć w spadku piękny hotel nad jeziorem Nahuel Huapi. Po drodze poznają kulturalnego Niemca, który wkupia się w ich łaski, stając się pierwszym gościem pensjonatu. Nieznajomy obdarza szczególną uwagą będącą w bliźniaczej ciąży Evę oraz Lilith (Florencia Bado), jej córkę, która ma problemy ze wzrostem. Przedstawiając się jako specjalista od genetyki, oferuje dziecku pomoc. Rodzina wpada w przerażenie, gdy odkrywa, że lekarz jest w rzeczywistości Josefem Mengele, zwanym "Aniołem śmierci" z Auschwitz.

Reżyserka LUCIA PUENZO po ukończeniu studiów z literatury, filmu i teatru wydała kilka powieści: El Niño Pez (2004), 9 minutos (2005), La maldición de Jacinta Pichimahuida (2007), La furia de lalangosta (2010) oraz Wakolda (2011), które zostały przetłumaczone na ponad piętnaście języków. Jej pierwszy film "XXY" zdobył nagrodę krytyków na festiwalu w Cannes w 2007 i nagrodę Goya dla najlepszego film zagranicznego. Jej drugi obraz "Dziecko Ryba" otworzył sekcję filmową "Panorama" podczas Festiwalu Filmowego w Berlinie w 2009 roku. "Anioł śmierci", wybrany na argentyńskiego kandydata do Oscara®, jest osadzony w Argentynie w czasie rządów Juana Peróna, dającej schronienie nazistowskim zbrodniarzom. Jednym z nich był Josef Mengele, niemiecki doktor medycyny i antropologii, mający obsesyjną skłonność do eksperymentowania. Jego głównym celem było znalezienie sposobu na genetyczne warunkowanie cech aryjskich u dzieci i zwiększenie ilości ciąż mnogich. Szacuje się, że w Auschwitz Mengele wykonał zbrodnicze eksperymenty na około 1500 bliźniętach, z których przeżyło mniej niż 100. Zmarł 7 lutego 1979 roku w Brazylii - w czasie kąpieli w oceanie doznał prawdopodobnie udaru mózgu i utonął. Pochowany został jako Wolfgang Gerhard.
SERIALE

Baptiste

Detektyw Julien Baptiste odszedł już jakiś czas temu na spokojną emeryturę. Kiedy przebywa wraz z żoną na wakacjach w Amsterdamie, dostaje telefon z prośbą o pomoc...


Zaczęło się w środę

Faith, walijska prawniczka, jest zmuszona przerwać przedłużony urlop macierzyński, gdy dowiaduje się o zaginięciu jej męża i partnera biznesowego, Evana. Gdy prawda o jego działaniach wychodzi na jaw, Faith toczy groźną walkę, aby chronić siebie i swoją rodzinę.


Alex. Brudny glina

Po śmierci swojego partnera, Alex postanawia wyjść na prostą. Jednak aby mu się...