Ale kino+
alekino+
Film. ANIOŁ W SZAFIE

ANIOŁ W SZAFIE


film psychologiczny, Polska, 1987, 91 min.
reżyseria: Stanisław Różewicz
obsada: Beata Paluch, Grażyna Barszczewska, Jerzy Trela, Maria Czubasiewicz
Premiera w Ale kino+: 7.08.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 435 miejsce w rankingu

Przedostatni film Stanisława Różewicza, porównywany do "Powiększenia" Antonioniego. Przejmujące studium niepokojów, którymi szantażuje nas własne sumienie i pokaz znakomitego aktorstwa w wykonaniu Jerzego Treli.

Jan (Jerzy Trela) jest realizatorem dźwięku, człowiekiem wrażliwym, oddanym swojej pracy, ale zamkniętym w sobie, zawsze zachowującym rezerwę wobec otoczenia. Powodem tego jest tajemnica, którą Jan skrywa przed wszystkimi. Dawno temu, podczas erotycznej nocy spędzonej z Elżbietą (Beata Paluch), słyszał krzyk wołającego o pomoc mężczyzny, ale nie zareagował nie chcąc zostawiać kochanki. Dziś nagrywa kasetę z "głosami z kraju", którą chce wysłać mieszkającej w Szwecji córce, Kasi (Marzena Manteska). Jego praca przy nowym filmie komplikuje się, kiedy ginie mu mikrofon. Kiedy próbuje go odnaleźć, zostaje dotkliwie pobity. Błądząc po śladach Elżbiety spotyka panią Olgę (Maria Klejdysz), od której dowiaduje się, że po tamtej nocy niedaleko znaleziono ciało zamordowanego mężczyzny, a Elżbieta wkrótce wyjechała z miasteczka. O świcie Jan wychodzi na ulice. W halucynacyjnej wędrówce spotyka Elżbietę w sukni swojej żony Teresy (Grażyna Barszczewska), swoją córkę Kasię, Myszkę (Maria Czubasiewicz), przyjaciółkę żony, panią Olgę, która w szafie przechowuje rzeźbionego anioła na własny grób i tamtego mężczyznę, któremu kiedyś nie pomógł. Następnego dnia zaczyna nagrywać głosy miasta.

"Anioł w szafie", przedostatni film STANISŁAWA RÓŻEWICZA, brata poety i dramaturga Tadeusza Różewicza, w czasach narastającej w Polsce popularności kina akcji wydawał się być gestem intelektualnej przekory. Sam twórca nie ukrywał zresztą swoich intencji: "'Anioł w szafie' to film o odpowiedzialności, o obowiązkach wobec siebie i innych. W zwariowanym świecie, w którym żyjemy, trudno udawać, że nie widzi się groźnych zjawisk - w postawach ludzi, w stosunkach międzyludzkich. Więc film o sumieniu. O pamięci, bez której jesteśmy niczym. O strachach i lękach w nas i wokół nas" - mówił przed premierą swojego obrazu. Krytycy w dziele Różewicza zobaczyli trafną syntezę współczesności wysnutą z pozornie nieważnych i banalnych szczegółów życia. Doceniono też kreację Jerzego Treli, który za "Anioła w szafie" otrzymał swoją pierwszą filmową nagrodę - Nagrodę Szefa Kinematografii. Tym samym laurem odznaczono też Różewicza, a Jerzy Wójcik, autor zdjęć, otrzymał w Gdyni nagrodę dla najlepszego operatora. W "Aniele w szafie" doszukiwano się nawiązań do światowej literatury i filmu, m.in. "Upadku" Camusa czy "Powiększenia" Antonioniego. Chwalono sugestywny klimat niepokoju i osaczenia przez mroczne zakamarki własnego sumienia, które zagłuszane przez lata niespodziewanie daje o sobie znać, burząc harmonię i ustalony porządek świata.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...