Ale kino+
alekino+
Film. ANIOŁY I OWADY

ANIOŁY I OWADY

Angels and Insects
film kostiumowy, USA/Wlk. Brytania, 1995, 116 min.
reżyseria: Philip Haas
obsada: Jeremy Kemp, Kristin Scott Thomas, Mark Rylance, Patsy Kensit
Premiera w Ale kino+: 17.03.2010 r.
4.50
343
9 głosy | 309 miejsce w rankingu
ANIOŁY I OWADY

Prezentowane w konkursie głównym na festiwalu w Cannes studium życia arystokracji w wiktoriańskiej Anglii.

Po latach spędzonych w Amazonii na studiowaniu życia owadów entomolog William Adamson (Mark Rylance) wraca w rodzinne strony, do wiktoriańskiej Anglii. Niestety, w katastrofie statku, którym płynął przepada jego kolekcja owadów. Zachowuje się tylko jeden, wyjątkowo cenny okaz motyla, który trafia do zbiorów sir Haralda Alabastera (Jeremy Kemp). Bogaty kolekcjoner zaprzyjaźnia się z Williamem i zaprasza go do swojego domu. Wkrótce William zaczyna interesować się najstarszą córką arystokraty, opłakującą śmierć narzeczonego Eugenią (Patsy Kensit). Alabastrowie zgadzają się na ślub, mimo niskiego statusu społecznego entomologa. Małżeńskie szczęście nie trwa jednak długo. Eugenia jest coraz bardziej niedostępna, a William bardziej niż nową rodziną interesuje się studiowaniem kolonii mrówek i pracą nad swoją książką.

"Anioły i owady" PHILIPA HAASA, nakręcone na podstawie alegorycznej noweli A.S. Byatt'a, uchodzą za jeden z najbardziej zaskakujących filmów portretujących epokę wiktoriańską. Wysuwa socjologiczną tezę o analogiach życia rodziny wiktoriańskiego kolekcjonera i funkcjonowania kolonii mrówek. Podobieństwo jest uderzające. Mrówki, tak jak ludzie, są istotami społecznymi, których nadrzędnym celem jest reprodukcja. W ich świecie próżno szukać jednak dekadencji, nienawiści i dwulicowości, obecnych w świecie człowieka. Według Byatt'a ich źródłem są gwałtowne uczucia nie mogące wydostać się spod fasady arystokratycznego wychowania.

Zrealizowane z dużą dbałością o zachowanie realiów epoki "Anioły i owady" nominowano do Oscara za kostiumy projektu Paula Browna. Z uznaniem spotkało się też aktorstwo brytyjskich aktorów - znanego z "Intymności" i "Kochanic króla" Marka Rylance'a, a zwłaszcza nagrodzonej Evening Standard British Film Award Kristin Scott Thomas.
SERIALE

Baptiste

Detektyw Julien Baptiste odszedł już jakiś czas temu na spokojną emeryturę. Kiedy przebywa wraz z żoną na wakacjach w Amsterdamie, dostaje telefon z prośbą o pomoc...


Zaczęło się w środę

Faith, walijska prawniczka, jest zmuszona przerwać przedłużony urlop macierzyński, gdy dowiaduje się o zaginięciu jej męża i partnera biznesowego, Evana. Gdy prawda o jego działaniach wychodzi na jaw, Faith toczy groźną walkę, aby chronić siebie i swoją rodzinę.


Alex. Brudny glina

Po śmierci swojego partnera, Alex postanawia wyjść na prostą. Jednak aby mu się...