Ale kino+
alekino+
Film. ANNA I INNI

ANNA I INNI

Ana y los otros
dramat obyczajowy, Argentyna, 2002, 77 min.
reżyseria: Celina Murga
obsada: Camila Toker, Ignacio Uslenghi, Juan Cruz Diaz la Barba, Natacha Massera
Premiera w Ale kino+: 16.09.2005 r.
4.00
343
4 głosy | 662 miejsce w rankingu

Wyróżniona w Wenecji, lekko ironiczna opowieść o dziewczynie, która we własnym, rodzinnym mieście czuje się obco i pod pozorami siły oraz zdecydowania próbuje ukryć potrzebę bliskości i miłości.

Po kilku latach spędzonych w Buenos Aires główna bohaterka Anna (Camila Toker) postanawia powrócić do Parany, w której się urodziła i wychowała. Dlaczego? Tego nie wie nawet ona sama. Anna jest bowiem postacią, która nieustannie szuka - nie cel okazuje się najważniejszy, ale dziwne "coś", które nie pozwala jej zatrzymać się w miejscu.

Powrót do rodzinnego miasta w pewnym sensie okazuje się rozczarowaniem. Niewiele pozostało z dawnego świata - niegdysiejsi znajomi zdążyli już kilkakrotnie rozstać się i wejść w nowe związki, ktoś ma dziecko, zmieniły się zapamiętane miejsca, a obrazy i wspomnienia z przeszłości okazują się dziś niewiele znaczyć. Dość przypadkowo bohaterka trafia jednak w lokalnej gazecie na zdjęcie zrobione przez jej byłego chłopaka Mariano. To on staje się motorem jej dalszych działań - Anna postanawia dowiedzieć się o nim jak najwięcej i odnaleźć go, co okazuje się dużo trudniejsze niż można przypuszczać.

Film młodej reżyserki CELINY MURGA jest znakomitym przykładem na rozkwit argentyńskiej kinematografii w ostatnich latach - powstaje tam rocznie kilkadziesiąt filmów, z których większość kręcona jest przez debiutantów, a spora grupa obrazów doceniona zostaje na światowych festiwalach. Tak właśnie stało się z "Anną i innymi" - film otrzymał m.in. specjalne wyróżnienie na festiwalu filmowym w Wenecji, ale zauważony został również w Polsce (na festiwalu "Młodzi i Film" w Koszalinie).

Obraz Celiny Murga - ze względu na rodzaj narracji i skupienie na bohaterce, której widz towarzyszy przez cały czas - przypomina w pewnym sensie obrazy irańskiego reżysera Abbasa Kiarostamiego. Z drugiej strony w "Annie i innych" nietrudno dopatrzeć się śladów kina Erica Rohmera, francuskiego reżysera, który zasłynął z prostych historii prezentujących autentyczne dramaty między ludźmi w lekkiej, komediowej formie. Celina Murga również nie boi się ironii, dowcipnych puent, a niekiedy nawet sarkastycznego poczucia humoru, choć opowiada o sprawie ważnej i uniwersalnej. O współczesnych młodych ludziach, którzy - jak Anna - czują się obco w swoim miejscu, ale też pod pozorami siły, zdecydowania i samodzielności próbują ukryć potrzebę bliskości i miłości.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...