Ale kino+
alekino+
Film. "Anna" i wampir

"Anna" i wampir


film kryminalny, Polska, 1981, 92 min.
reżyseria: Janusz Kidawa
obsada: Joanna Kasperska, Leon Niemczyk, Mirosław Krawczyk, Wirgiliusz Gryń
Premiera w Ale kino+: 25.08.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 472 miejsce w rankingu
"Anna" i wampir

Paradokumentalny kryminał Janusza Kidawy przywołuje wydarzenia związane z serią tajemniczych morderstw, które w latach 60. wstrząsnęły Zagłębiem Dąbrowskim. W rolach głównych Leon Niemczyk i znany z serialu "Dom" Wirgiliusz Gryń.

Zagłębie Dąbrowskie żyje w strachu terroryzowane przez seryjnego mordercę kobiet. Liczba ofiar "Wampira z Zagłębia" stale wzrasta. Do jego schwytania zostaje powołana specjalna jednostka milicyjna, na której czele staje kapitan Jaksa (Wirgiliusz Gryń). Od imienia pierwszej ofiary grupa dochodzeniowa przybiera kryptonim "Anna". Śledztwo jednak stoi w martwym punkcie. Milicjantom brak jakiegokolwiek wiarygodnego tropu i motywów zbrodni. Po kolejnym zabójstwie kapitan Jaksa zostaje wysłany na urlop. Na jego miejsce przybywa z Warszawy major Dobija (Leon Niemczyk). Wprowadza do śledztwa nowe metody, które również okazują się mało nieskuteczne. Jaksa zostaje ściągnięty z urlopu i podejmuje współpracę z majorem.

Film "Anna" i wampir" jest pieczołowitą rekonstrukcją śledztwa w sprawie jednej z najbardziej ponurych zagadek kryminalnych PRL-u. "Wampir z Zagłębia" przez 7 lat pozostawał nieuchwytny. Mordercą okazał się Zdzisław Marchwicki, konwojent z kopalni w Siemianowicach, któremu udowodniono dokonanie 19 napadów na kobiety, z których 14 zmarło. JANUSZ KIDAWA do napisania scenariusza zaprosił Tadeusza Wielgolawskiego, autora poświęconej tej sprawie książki "Na tropach zabójcy". Ich zamiarem było zrealizowanie filmu nie o mordercy, a o tropiących go ludziach. Metody śledztwa i jego kolejne fazy ukazane zostały ze szczegółami i dokumentalnym zacięciem.

Tematyka sensacyjna obok ludyczno-obyczajowej ("Grzeszny żywot Franciszka Buły", "Sprawa się rypła") zajmuje w twórczości Janusza Kidawy miejsce szczególne. Do nurtu tego należą m.in. zrealizowane dwa lata później "Magiczne ognie" i "Ultimatum" - film zainspirowany głośnym wtargnięciem do ambasady PRL w Szwajcarii.

Sprawa Marchwickiego, budząca do dziś kontrowersje, zainspirowała wielu twórców. Obok filmu Kidawy powstał dokument "Jestem mordercą" Macieja Pieprzycy, spektakl Teatru Telewizji "Wampir" w reżyserii Macieja Dejczera czy książka Grażyny Starzak "Powrót wampira".
SERIALE

Baptiste

Detektyw Julien Baptiste odszedł już jakiś czas temu na spokojną emeryturę. Kiedy przebywa wraz z żoną na wakacjach w Amsterdamie, dostaje telefon z prośbą o pomoc...


Zaczęło się w środę

Faith, walijska prawniczka, jest zmuszona przerwać przedłużony urlop macierzyński, gdy dowiaduje się o zaginięciu jej męża i partnera biznesowego, Evana. Gdy prawda o jego działaniach wychodzi na jaw, Faith toczy groźną walkę, aby chronić siebie i swoją rodzinę.


Alex. Brudny glina

Po śmierci swojego partnera, Alex postanawia wyjść na prostą. Jednak aby mu się...