Ale kino+
alekino+
Film. ANNA KARENINA

ANNA KARENINA

Anna Karenina
dramat, USA, 1997, 104 min.
reżyseria: Bernard Rose
obsada: Alfred Molina, James Fox, Mia Kirshner, Sean Bean, Sophie Marceau
Premiera w Ale kino+: 30.07.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 401 miejsce w rankingu

Wystawna ekranizacja nieśmiertelnego dzieła Lwa Tołstoja. Reżyser Bernard Rose starał się, na ile to możliwe w niespełna dwugodzinnym filmie, oddać jak najwięcej z bogactwa i głębi literackiego oryginału. Nie było to zadanie łatwe - powierzchownie interpretowana powieść Tołstoja łatwo może zmienić z historii o zmarnowanym życiu w patetyczny melodramat.

XIX-wieczna rosyjska szlachcianka Anna Karenina (Sophie Marceau) jest uwikłana w pozbawione namiętności małżeństwo ze znacznie starszym od siebie mężczyzną (James Fox). Prawdziwym nieszczęściem bohaterki jest jednak hrabia Wroński (Sean Bean), przystojny oficer, hulaka i kobieciarz. Karenina zupełnie traci dla niego głowę, a ich gorący i skandaliczny romans prowadzi do nieuchronnej tragedii. Kiedy Anna zachodzi z Wrońskim w ciążę, zdradzony mąż stawia ją przed okrutnym wyborem. Bohaterka ma przed sobą już tylko złe wyjścia. Powoli zaczyna zadawać sobie sprawę, że zniszczyła nie tylko życie własne i Karenina, lecz także Wrońskiego oraz swojego dziecka.

Reżyser BERNARD ROSE (m.in."Wieczna miłość") zdawał sobie sprawę z odpowiedzialności jaką wziął na swoje barki. Po pierwsze chodziło tu o wielką literaturę. Po drugie reżyser musiał zmierzyć się nie tylko z książką Tołstoja, lecz także z jej licznymi, wcześniejszymi adaptacjami, wśród nich z wersją, w której tytułową bohaterkę zagrała sama Greta Garbo. Rose zgromadził międzynarodowy zespół gwiazd i zabrał go do Rosji - zdjęcia kręcone były w carskich pałacach i plenerach Sankt Petersburga. Do tej scenerii wspaniale pasuje zimna piękność Sophie Marceau, tytułowej Anny. Wrońskiego zagrał Brytyjczyk Sean Bean obecnie najbardziej znany jako Boromir z "Władcy Pierścieni". Jednak największe pochwały przypadły w udziale aktorom drugoplanowym, Alfredowi Molinie ("Frida"), który wcielił się w Lewina - w powieści porte parole Lwa Tołstoja - oraz Jamesowi Foxowi, który zmienił bezsilnego, upokorzonego Karenina w najbardziej poruszającą postać filmu.
SERIALE

Baptiste

Detektyw Julien Baptiste odszedł już jakiś czas temu na spokojną emeryturę. Kiedy przebywa wraz z żoną na wakacjach w Amsterdamie, dostaje telefon z prośbą o pomoc...


Zaczęło się w środę

Faith, walijska prawniczka, jest zmuszona przerwać przedłużony urlop macierzyński, gdy dowiaduje się o zaginięciu jej męża i partnera biznesowego, Evana. Gdy prawda o jego działaniach wychodzi na jaw, Faith toczy groźną walkę, aby chronić siebie i swoją rodzinę.


Alex. Brudny glina

Po śmierci swojego partnera, Alex postanawia wyjść na prostą. Jednak aby mu się...