Ale kino+
alekino+
Film. Annie Leibovitz: Życie w obiektywie

Annie Leibovitz: Życie w obiektywie

Annie Leibovitz: Life Through a Lens
film dokumentalny, USA, 2008, 80 min.
reżyseria: Barbara Leibovitz
obsada: Annie Leibovitz, Bette Midler, Hilary Clinton, Mick Jagger, Whoopi Goldberg, Yoko Ono
Premiera w Ale kino+: 29.11.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 537 miejsce w rankingu
Annie Leibovitz: Życie w obiektywie
1
2

Annie Leibovitz, artystka, ikona fotografii, uchwycona w intymnym portrecie, którego autorką jest jej siostra, Barbara Leibovitz.

"Nasze rodzinne życie w dużej mierze przebiegało w samochodzie. Czasem myślę, że stąd się wzięło to fotografowanie Annie. Kiedy jedziesz samochodem, oglądasz świat przez prostokąt wyznaczony przez okienną ramę. Tak jak na zdjęciu" - mówi w dokumencie "Annie Leibovitz. Życie w obiektywie" Susan Leibovitz Steinman, siostra słynnej fotograficzki. Za kamerą stoi druga siostra, BARBARA LEIBOVITZ, dzięki której filmowy portret ikony fotografii staje się tak intymny. "Rodzinne zdjęcia to esencja fotografii. Każdy z nas, nawet pożądani przez rzesze tłumów celebrities, mają przecież matki, ojców, siostry..." - mówi sama ANNIE LEIBOVITZ. Pochodzi z dużej, mocno związanej ze sobą rodziny. Była jedną z szóstki rodzeństwa. Urodziła się w 1949 roku w Waterbury, w stanie Connecticut. Jej ojciec był pułkownikiem sił powietrznych (stąd niekończące się przeprowadzki), matka - nauczycielką tańca, co na Annie Leibovitz miało ogromny wpływ. Wiele lat później, kiedy już jako jedna z najlepszych fotograficzek świata będzie fotografować Michaiła Barysznikowa i Barbarę Morgan, powie: "To jedna z moich obsesji. Odkryć, gdzie zaczyna się taniec." Kiedy jednak Annie Leibovitz zdawała egzaminy do Instytutu Sztuki w San Francisco, nie wiedziała jeszcze, że zajmie się fotografią. "Chciałam zostać nauczycielką sztuki. Jedna z moich profesorek powiedziała mi wtedy: Jeśli chcesz uczyć sztuki, najpierw musisz stać się artystką. To był dla mnie wtedy spory szok" - śmieje się.

Dokument "Annie Leibovitz. Życie w obiektywie" to spojrzenie na najważniejsze wątki w życiu fotograficzki. Poznajemy m.in. kulisy jej wyjazdu do Filipin, śledzimy losy "romansu" Leibovitz z magazynem "Rolling Stones", dokumentowanego przez kolejne porażające okładki. Na najbardziej znanej nagi John Lennon tuli się do ubranej w czerń Yoko Ono. Zdjęcie, wówczas skandalizujące, dziś jest najtrafniejszym być może dokumentem niezwykłego związku, który został przerwany morderstwem Johna Lennona w dniu, kiedy odbyła się sesja. O swoim pozowaniu na łożu z róż opowiada Bette Midler, która dzięki Leibovitz również znalazła się na okładce "Rolling Stones". W "Annie Leibovitz. Życie w obiektywie" zaglądamy też za kulisy niezwykłego związku Annie Leibovitz i Susan Sontag, jej przewodniczki, muzy i życiowej partnerki. Związku, który sześć lat temu przerwała śmierć pisarki.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...