Ale kino+
alekino+
Film. Antychryst

Antychryst


horror, Dania/Niemcy/Francja/Szwecja/Włochy/Polska, 2009, 104 min.
reżyseria: Lars von Trier
obsada: Charlotte Gainsbourg, Willem Dafoe
Premiera w Ale kino+: 24.05.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 123 miejsce w rankingu
Antychryst

Horror w reżyserii Larsa von Triera. Film walczył w 2009 roku w Cannes o Złotą Palmę i został wyróżniony za kreację Charlotte Gainsbourg.

On (Willem Dafoe) jest znanym psychiatrą. Ona (Charlotte Gainsbourg) zdecydowała się na rolę żony i matki, porzuciwszy badania naukowe na temat prześladowania kobiet w dobie kontrreformacji. Pewnego dnia, gdy małżonkowie uprawiają seks, ich dwuletni synek wychodzi z łóżeczka, wspina się na ośnieżony parapet okna i wypada.
Kobieta reaguje histerią, by później w katatonicznym odrętwieniu trafić do kliniki psychiatrycznej. Mąż, który znacznie lepiej radzi sobie ze stratą, postanawia zająć się terapią żony osobiście. Zabiera ją do położonej w lesie górskiej chatki, nazywanej przez nich Edenem. Kobieta spędziła tam poprzednie lato razem z dzieckiem, porządkując materiały o naturze okrucieństwa wobec kobiet. Zastosowane przez męża metody terapeutyczne nie przynoszą ukojenia. Wspólny pobyt na odludziu zamienia się stopniowo w destrukcyjne akty nienawiści. W kobiecie narasta agresja i atawistyczna siła, której wyrazem są mordercze instynkty.

LARS VON TRIER to twórca niespokojny, zmienny i ciągle poszukujący. W życiu zawodowym dokonał kilku gwałtownych zwrotów, proponując za każdym razem radykalnie nową formułę widowiska filmowego. "Element zbrodni", "Epidemia" i "Europa" były przykładami wyrafinowanego stylistycznie autorskiego kina artystycznego. "Idioci" powstali zgodnie z zasadami "Dogmy", uznawanej za jeden z najważniejszych aktów przemiany sztuki filmowej. W 1996 pojawiło się "Przełamując fale", które zdobyło m.in. Nagrodę Jury na MFF w Cannes i Felixa - Europejską Nagrodę Filmową. Trzy lata później von Trier rozpoczął prace nad musicalem "Tańcząc w ciemnościach" z islandzką piosenkarką Björk i Catherine Deneuve w rolach głównych. Canneńskie jury tym razem przyznało pracy Duńczyka najwyższe wyróżnienie - Złotą Palmę, dodatkowo wyróżniając Björk za najlepsze aktorstwo.

Filmy von Triera mają równie wielu zwolenników, jak i przeciwników. Jedni nazywają go geniuszem, inni jedynie manipulatorem. Świat przedstawiony w jego filmach jest w stanie rozpadu, destrukcji, ogarnięty zbrodnią i szaleństwem, a cała twórczość trudna w odbiorze, wymaga bowiem od widza skupienia i aktywności. "Dwa lata temu przeszedłem depresję. To było dla mnie całkiem nowe doświadczenie - informował von Trier w "Wyznaniu reżysera", które dostali dziennikarze akredytowani na zeszłorocznym festiwalu w Cannes.>em> "Wszystko, ale to absolutnie wszystko wydawało mi się pozbawione znaczenia. Nie mogłem pracować. Pół roku później siadłem do pisania scenariusza. Był to dla mnie rodzaj terapii, ale też sprawdzian, czy potrafię jeszcze robić kino. Sceny wyłaniały się bez żadnego racjonalnego porządku, bez logiki, jak ze snu. Znów poruszyłem temat "natury", ale tym razem wprost, w sposób bardziej osobisty. Nie mam nic na swoje wytłumaczenie, ofiarowując wam "Antychrysta", poza moją absolutną wiarą w ten film". Obraz budzi skrajne uczucia, jest bowiem drastyczną wiwisekcją masochistycznie namiętnego i destrukcyjnego związku udręczonych jednostek. Ale tytułowym bohaterem jest otaczająca nas natura i jej prawa. Dla von Triera przyroda nie jest pięknem, lecz grozą rozkładu, wolą destrukcji i bezradnością człowieka, niezdolnego do opanowania odwiecznych żywiołów. Natura to okrucieństwo bezlitosnego instynktu, walki o przetrwanie. Reżyser zdefiniował swoje dzieło jako horror, gdyż jego zdaniem ten gatunek pozwala przemycić treści niewygodne, politycznie i obyczajowo niepoprawne, niepokojące, dziwaczne i nielogiczne.

"Antychryst" von Triera to opowieść rozpisana na dwóch aktorów. Mężczyznę gra dwukrotnie nominowany do Oscara Willem Dafoe ("Pluton", "Ostatnie kuszenie Chrystusa", "Cień wampira"). Jego bohater jest władczy i zimny. Próbuje pomóc żonie, ale robi to w sposób wyuczony i pozbawiony emocji. W kobietę wcieliła się Charlotte Gainsbourg ("21 gramów", "Jeden odchodzi, drugi zostaje", "Układ idealny"), córka słynnego francuskiego piosenkarza Serge'a Gainsbourga i aktorki Jane Birkin. Za tę kreację aktorka została nagrodzona Złotą Palmą w Cannes. Autorem niesamowitych zdjęć do filmu jest Anthony Dod Mantle ("28 dni później", "Wszystko dla miłości", "Ostatni król Szkocji"), nagrodzony m.in. Oscarem, Nagrodą BAFTA i Złotą Żabą na Camerimage za film "Slumdog. Milioner z ulicy", a za "Antychrysta" Europejską Nagrodą Filmową.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...