Ale kino+
alekino+
Film. Apocalypto

Apocalypto


dramat, USA, 2006, 139 min.
reżyseria: Mel Gibson
obsada: Dalia Hernandez, Gerardo Taracena, Jonathan Brewer, Morris Birdyellowhead, Raoul Trujillo, Rudy Youngblood
Premiera w Ale kino+: 6.04.2013 r.
4.25
343
17 głosy | 30 miejsce w rankingu
Apocalypto

Czasy odchodzącej w przeszłość cywilizacji Majów w reżyserskiej interpretacji Mela Gibsona.

Łapa Jaguara (Rudy Youngblood) żyje w spokojnej wiosce, polując i troszcząc się o rodzinę. Pewnego dnia ich życie zakłóca przybycie łowców niewolników, którzy w jednej chwili równają wioskę z ziemią, mordują jej mieszkańców, a pozostałych biorą do niewoli. Schwytanemu Łapie Jaguara w ostatniej chwili udaje się ukryć żonę i syna w głębokim dole, w którym pozostają niezauważeni, ale nie mogą z niego samodzielnie wyjść. Wojownik wraz z innymi pojmanymi wyrusza w drogę. Podróż z głuszy do olśniewającego miasta przeraża Łapę, ale i zachwyca. Na miejscu jednak czeka na niego jedynie rytualny ołtarz, na którym ofiarom obcina się głowę i wyrywa serce. W ostatniej chwili Łapa Jaguara zostaje cudem ocalony i ucieka. Próbuje zmylić pościg i dotrzeć do miejsca, gdzie ukrył rodzinę.

"Apocalypto" było bez wątpienia jedną z najbardziej oczekiwanych premier 2006 roku i jednym z najbardziej widowiskowych spektakli w historii kina. MEL GIBSON, po kontrowersjach wywołanych "Pasją", w której z brutalną dosłownością pokazał ostatnie chwile życia Jezusa, zapowiadał że "Apocalypto" będzie odtwarzać codzienne życie Majów, opowiadać o upadku ich cywilizacji, ale również ukazywać dramat człowieka, który musi zmierzyć się z przeznaczeniem.

Po premierze reżyserowi zarzucano epatowanie przemocą, historyczne pomyłki (m.in. mieszanie stylów i obrzędów), a Ricardo Cajasa, gwatemalski pełnomocnik do spraw rasizmu, udowadniał że "Apocalypto" uwłacza godności Majów i przedstawia ich jako barbarzyńców, dla których przybycie Hiszpanów było jedynym ratunkiem. Zła sława przysłużyła się filmowi. Zrealizowane za 40 milionów dolarów "Apocalypto" już w pierwszy weekend zarobiło w samej Ameryce 15 milionów i ponad 26 milionów peso w Meksyku, gdzie film miał premierę półtora miesiąca później. Film wskrzesił też bez wątpienia pamięć o kulturze Majów. Na całym świecie premierom obrazu towarzyszyły publikacje książek na ten temat, a dziesiątki milionów ludzi, którzy obejrzeli "Apocalypto" mogło usłyszeć brzmienie języka Yucatec, którym mówili członkowie tej zmiecionej z ziemi cywilizacji.

Gibson oparł scenariusz na tekście Popol Vuh, nazywanym Biblią Majów oraz przekazach hiszpańskich misjonarzy. Mimo że film czasem mija się z historycznymi realiami, Gibson zadbał, żeby nikt w nim nie mówił hollywoodzkim zwyczajem po angielsku, i żeby w skórach indiańskich wojowników nie ukrywała się żadna wielkoformatowa gwiazda. W wyniku castingów na plan "Apocalypto" trafiły zaledwie dwie osoby z USA i trzy z Kanady, resztę stanowili głównie Meksykanie, przy czym w kręceniu scen w metropolii brało udział 700 statystów. Główne role zagrali Rudy Youngblood, w którego żyłach płynie krew Indian Cree, Komanczów, meksykańskiego plemienia Yaqui i Afro-Amerykanów oraz Dalia Hernandez, Meksykanka z Veracruz, studentka i tancerka.

Film otrzymał trzy nominacje do Oscara oraz jedną do Złotego Globu, a krytycy z Phoenix, Ohio i Dallas nagrodzili "Apocalypto" za zdjęcia Deana Semlera.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...