Ale kino+
alekino+
Film. Apollo 13

Apollo 13


przygodowy, USA, 1995, 140 min.
reżyseria: Ron Howard
obsada: Bill Paxton, Ed Harris, Gary Sinise, Kathleen Quinlan, Kevin Bacon, Tom Hanks
Premiera w Ale kino+: 11.08.2015 r.
5.00
343
5 głosy | 84 miejsce w rankingu
Apollo 13

"Apollo 13" można wziąć za trzymające w napięciu science fiction, ale wydarzenia przedstawione w tym filmie są prawdziwe. Specjalista od hollywoodzkich widowisk Ron Howard rekonstruuje na ekranie słynną kosmiczną misję na Księżyc z 1970 roku, która omal nie zakończyła śmiercią astronautów.

Lądowanie na Księżycu w 1969 roku przeszło do historii jako jedno z największych osiągnięć w dziejach ludzkości. Rok później kolejna wyprawa na satelitę Ziemi była już dla amerykańskiej opinii publicznej zaledwie jeszcze jedną "rutynową" ekspedycją kosmiczną, a telewizja z trudem znajdowała czas antenowy, by relacjonować misję. Wszystko zmieniło się, kiedy ze statku kosmicznego Apollo 13 nadano słynny komunikat, "Houston, mamy problem". W drodze na Księżyc, na statku Apollo 13 doszło do eksplozji. Trzech znajdujących się na pokładzie astronautów, Jim Lovell (w filmie gra go (Tom Hanks), Fred Haise (Bill Paxton) i Jack Swigert (Kevin Bacon) znalazło się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Ich szanse na powrót na Ziemię były minimalne. Film Rona Howarda jest rekonstrukcją dramatycznej walki o przetrwanie, podjętej przez samych astronautów i przez kontrolę lotów na Ziemi, a także opowieścią o traumie rodzin uwięzionych w kosmosie bohaterów.

Reżyser "Apollo 13", RON HOWARD, to filmowiec znany z realizacji przebojowych widowisk. Dość wymienić takie tytuły, jak "Kokon", "Okup" czy "Kod Leonarda da Vinci". Wiele z produkcji Howarda to filmy fantastyczno-naukowe. Tym razem reżyser zredukował jednak element fikcji do minimum. Nie była ona potrzebna. Historia Apollo 13 jest wystarczająco niesamowita i emocjonująca w takiej wersji, w jakiej wydarzyła się naprawdę. "Apollo 13" to bodaj najlepszy film o lotach kosmicznych, jaki kiedykolwiek nakręcono. Howard i jego ekipa dołożyli wszystkich starań, aby każdy szczegół odpowiadał warunkom, w jakich odbywała się misja z 1970 roku. Głównym konsultantem filmowców był Jim Lovell, jeden z kosmonautów, których życie podczas tamtej wyprawy zawisło na włosku. "Apollo 13" to film o autentycznym bohaterstwie, opowieść, która daje wyobrażenie o skali wyzwania, jakim były misje kosmiczne czterdzieści lat temu. Nic dziwnego, że film zebrał 8 nominacji do Oscara i dwie statuetki, stając się przebojem kasowym.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...