Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. APOSTOŁ

APOSTOŁ

The Apostle
dramat, USA, 1997, 127 min.
reżyseria: Robert Duvall
obsada: Billy Bob Thornton, Farrah Fawcett, June Carter Cash, Robert Duvall
Premiera w Ale kino+: 5.01.2007 r.
4.00
343
4 głosy | 574 miejsce w rankingu

Postmodernistyczna wizja religijności według genialnego aktora Roberta Duvalla. Zielonoświątkowy kaznodzieja rozbija głowę kochankowi swojej żony (też duchownemu) i ucieka, żeby z dala od świata założyć własną sektę.

Eulis "Sonny" Dewey (Robert Duvall) to charyzmatyczny kaznodzieja kościoła zielonoświątkowców z Teksasu. Ma piękną żonę (Farrah Fawcett), niezwykły kontakt z Bogiem (regularnie z nim rozmawia, a nawet wdaje się w burzliwe kłótnie), lecz oprócz tego również słabość do innych kobiet i porywczy charakter. Jego w miarę poukładane życie obraca się w gruzy, kiedy dowiaduje się, że odebrano mu parafię, a chwilę później żona oświadcza mu, że zakochała się... w innym duchownym tego zgromadzenia (tyle że młodszym) - przystojnym księdzu Horacym (Todd Allen). Wściekły Sonny upija się i w szale zazdrości rozbija wielebnemu Horacemu głowę kijem baseballowym. Kiedy orientuje się, że przesadził, ucieka z miasteczka i rusza na poszukiwania nowego miejsca dla siebie i swojej religijnej charyzmy. Znajduje je w małej mieścinie Bayou Boutte, zamieszkałej głównie przez Afroamerykanów. Przyjmuje znaczące imię Apostoł i wraz z emerytowanym kaznodzieją Blackwellem (John Beasley) postanawia założyć Kościół "Drogi Do Nieba, Z Której Nie Można Zawrócić". Udaje mu się też podbić lokalną stacje radiową, która umożliwia mu wysyłanie jego gorliwych kazań w eter. Jedno z nich dotrze do jego porzuconej żony, która nie zapomniała o wyrównaniu rachunków.

"Apostoł" to pierwszy po dokumencie "We're Not The Jet Set" i paradokumentalnym "Angelo moja miłość", w pełni fabularny film wybitnego aktora, znanego chociażby z "Ojca chrzestnego" ROBERTA DUVALLA. Na pomysł scenariusza aktor wpadł w latach 80., gotowy skrypt nie spodobał się jednak wówczas żadnemu z hollywoodzkich producentów. Duvall postanowił więc sam zgromadzić budżet - niewątpliwie pomogła mu w tym kampania reklamowa samochodów Lexus, której użyczył swojego charakterystycznego głosu. Z 4 milionami dolarów w kieszeni (cały film kosztował 5) dotarł wreszcie do Butcher's Run Films, które ostatecznie wyłożyło resztę pieniędzy. Gotowy film, który najpierw zachwycił krytyków i jurorów (zdobył m.in. trzy statuetki Independent Spirit Award), a później publiczność, zapewnił sobie mocną pozycje w box office'ach, a swojemu twórcy - zwrot kosztów produkcji.

Duvall, który jako reżyser i scenarzysta sam siebie obsadził w roli głównej, za rolę Apostoła zdobył swoją czwartą nominację do Oscara (wcześniej odebrał już statuetkę za "Pod czułą kontrolą") i wiele nagród za reżyserię (m.in. od Narodowego Związku Krytyków USA). O swoim bohaterze mówił: "Nikt z nas nie jest po prostu tym albo tamtym. Jesteśmy tak samo dobrzy, jak i źli - taki też był Apostoł. Film nie opowiada o tym, jak zły facet odnajduje odkupienie, ale mówi, że zbrodnia nie popłaca."
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...