Ale kino+
alekino+
Film. ARACHNOFOBIA

ARACHNOFOBIA

Arachnophobia
thriller, USA, 1990, 105 min.
reżyseria: Frank Marshall
obsada: Harley Jane Kozak, Jeff Daniels, John Goodman, Julian Sands
Premiera w Ale kino+: 17.11.2007 r.
4.00
343
4 głosy | 698 miejsce w rankingu

Stado morderczych, jadowitych pająków omotuje w swą sieć senne amerykańskie miasteczko. "Arachnofobia" podejmuje klasyczny temat kina klasy B, ale w pierwszorzędnej wersji wyprodukowanej z gwiazdorską obsadą przez Stevena Spielberga.

W dalekiej Wenezueli trwa ekspedycja badawcza. Naukowcy natrafiają w dżungli na ciekawy, nieznany gatunek pająka. Znalezisko okazuje się niestety również bardzo agresywne i jadowite. Jeden z uczestników ekspedycji zostaje śmiertelnie ukąszony. Co gorsza egzotyczny pająk, przez nikogo nie zauważony, ukrywa się w trumnie swej ofiary i podróżuje na gapę do USA. Swoją podróż złowieszczy stawonóg kończy w małym kalifornijskim miasteczku Canaima.

Doktor Ross Jennings (Jeff Daniels) niedawno przeprowadził zacisznej Canaimy. Lekarz liczy w tym uroczym miejscu na spokojne, sielskie życie. Oczywiście grubo się przeliczy. Kiedy w miasteczku zaczyna się seria niewyjaśnionych zgonów, z początku nikomu nie przychodzi do głowy, że przyczyną mogą być ukąszenia pająków. Wkrótce śmierć spotyka również miejscowego lekarza i Jennings zostaje jednym doktorem w okolicy. Mieszkańcy zbyt późno odkrywają przyczynę fatalnych wypadków. Niebezpieczny przybysz z Wenezueli zdążył skrzyżować się z miejscowymi pająkami i spłodzić armię jadowitego potomstwa. Strategia stawonogów jest prosta - opanować możliwie jak największe terytorium. Doktor Jennings, który ma wyjątkowego pecha, ponieważ panicznie boi się pająków, staje w obliczu swego największego koszmaru - pająki są wszędzie.

Arachnofobia oznacza lęk przed pająkami. To dość powszechne uczucie, w filmie FRANKA MARSHALLA bezlitośnie wykorzystano do nastraszenia widowni. Scenarzyści "Arachnofobii" z pełną premedytacją sięgnęli po schematy kina B z lat 50., nawiązując do licznie wówczas powstających filmów o małych, sennych, amerykańskich miasteczkach, na które spadają różnego rodzaju inwazje - od najazdu kosmitów po ataki zmutowanych zwierząt. Film Marshalla balansuje na granicy pastiszu, ale zrealizowanego jako wysokobudżetowa, efektowna superprodukcja firmowana przez samego Stevena Spielberga.

W obsadzie roi się od gwiazd, Jeffowi Danielsowi partnerują między innymi Julian Sands oraz John Goodman w wybornej roli prowincjonalnego tępiciela owadów, który staje w obliczu wyzwania przerastającego wszystko, z czym miał do tej pory do czynienia. Muzykę do filmu napisał wielki Trevor Jones, a spektakularne efekty specjalne zapewniły "Arachnofobii" nagrodę Saturna dla najlepszego horroru roku.
SERIALE

Baptiste

Detektyw Julien Baptiste odszedł już jakiś czas temu na spokojną emeryturę. Kiedy przebywa wraz z żoną na wakacjach w Amsterdamie, dostaje telefon z prośbą o pomoc...


Zaczęło się w środę

Faith, walijska prawniczka, jest zmuszona przerwać przedłużony urlop macierzyński, gdy dowiaduje się o zaginięciu jej męża i partnera biznesowego, Evana. Gdy prawda o jego działaniach wychodzi na jaw, Faith toczy groźną walkę, aby chronić siebie i swoją rodzinę.


Alex. Brudny glina

Po śmierci swojego partnera, Alex postanawia wyjść na prostą. Jednak aby mu się...