Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Arizona junior

Arizona junior

Raising Arisona
komedia sensacyjna, USA, 1987, 90 min.
reżyseria: Ethan Coen, Joel Coen
obsada: Frances McDormand, Holly Hunter, John Goodman, Nicolas Cage, Trey Wilson, William Forsythe
Premiera w Ale kino+: 10.02.2014 r.
5.00
343
5 głosy | 105 miejsce w rankingu
Arizona junior

Drugi film pełnometrażowy w dorobku braci Coenów, którzy z niebywałą zręcznością bawią się gatunkiem czarnej komedii. W filmie wystepuje plejada gwiazd: Nicolas Cage, Holly Hunter, John Goodman, William Forsythe i Frances McDormand.

Drobny przestępca, recydywista Herbert "H.I." McDunnough, zwany po prostu "Hi" (Nicolas Cage) jest częstym gościem na lokalnym komisariacie. Poznaje tam posterunkową Ed (Holly Hunter), która robi mu zdjęcia do policyjnych akt. Gdy dotychczasowy narzeczony Ed ją porzuca, Hi rozkochuje w sobie dziewczynę i nie zwlekając żeni się z nią. Nietypowa para zamieszkuje w domu na odludziu, a Hi, próbując odciąć się od kryminalnej przeszłości, znajduje stałą pracę. Oboje pragną dziecka, niestety kolejne próby zajścia w ciążę przez Ed kończą się niepowodzeniem. Dziewczyna okazuje się bezpłodna, a opasła kartoteka policyjna Hi wyklucza adopcję. Pewnego dnia para dowiaduje się z telewizji, że miejscowemu potentatowi meblowemu Nathanowi Arizonie urodziły się pięcioraczki. Herbert, chcąc uczynić żonę szczęśliwą, decyduje się na porwanie jednego z nich, Nathana Arizonę Jr. W międzyczasie do domu Ed i Herberta trafiają uciekający z więzienia bracia Snoats - Gale (John Goodman) i Evelle (William Forsythe). Niestety w rodzinie biznesmena doliczono się braku malucha i wyznaczono wysoką nagrodę za jego odnalezienie. Pieniędzmi zainteresowany jest m.in. przypominający wysłannika piekieł, ciężko uzbrojony łowca nagród.

Bracia ETHAN i JOEL COENOWIE są fenomenem wśród współczesnych twórców kina. Do mistrzostwa opanowali żonglowanie konwencjami i praktycznie każdy ich film to pastisz klasycznych gatunków. "Hudsucker Proxy" jest na przykład hołdem złożonym komedii w stylu Franka Capry z okresu kryzysu ekonomicznego. "Człowiek, którego nie było" natomiast wykorzystywał stylistykę klasycznego kina noir. Nie inaczej jest z drugim w dorobku Coenów filmem pełnometrażowym "Arizona junior", w którym z niebywałą zręcznością bawią się gatunkiem czarnej komedii.

W momencie otrzymania propozycji zagrania głównej roli w "Arizona junior" Nicolas Cage był już uznanym aktorem młodego pokolenia. Miał na koncie m.in. zapadającą w pamięć rolę Ala Columbato w "Ptaśku" Alana Parkera czy kreację Charlie'ego Bodella w "Peggy Sue wyszła za mąż" swego wuja Francisa Forda Coppoli. U braci Coen partneruje mu Holly Hunter, dla której była to pierwsza pierwszoplanowa kreacja. Kilka lat później, w 1993 roku, aktorka jako jedna z nielicznych w historii zdobyła jednocześnie Oscara, Złoty Glob i nagrodę w Cannes za kreację w "Fortepianie" Jane Campion. W "Arizona junior" pojawili się także John Goodman i Frances McDormand, którzy stali się niemalże etatowymi aktorami Coenów, a McDormand nawet ich muzą. Prywatnie żona Joela debiutowała już w ich pierwszym filmie "Śmiertelnie Proste", a za rolę będącej przy nadziei policjantki Marge z "Fargo" otrzymała Oscara. Goodman to jeden z tych aktorów drugoplanowych, których doskonale się pamięta się. W filmach Coenów pod fizjonomią poczciwego grubasa skrywa często swoje szalone, czasem maniakalne oblicze. W "Arizona junior" gra przyjaciela Hi z więzienia, który wraz z bratem dostarcza dodatkowych kłopotów parze głównych bohaterów.

Film zarobił 25 milionów dolarów, co przy niespełna 4 milionowym budżecie sprawiło, że producenci zaczęli życzliwie spoglądać na Coenów i umożliwili dalszy rozkwit ich kariery.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...