Ale kino+
alekino+
Film. Arlington Road

Arlington Road


thriller, USA, 1999, 113 min.
reżyseria: Mark Pellington
obsada: Hope Davis, Jeff Bridges, Joan Cusack, Tim Robbins
Premiera w Ale kino+: 30.07.2011 r.
4.83
343
29 głosy | 39 miejsce w rankingu
Arlington Road

Jak dużo wiemy o otaczającym nas świecie i najbliższych osobach? FBI, terroryzm, a w roli głównej Jeff Bridges w swojej szczytowej formie.

Profesor historii z prestiżowego uniwersytetu, Michael Faraday (Jeff Bridges), od czasu śmierci swojej żony, agentki FBI, obsesyjnie snuje teorie spiskowe. Uważa, że zastrzelona podczas jednej z akcji, stała się ofiarą zorganizowanej grupy terrorystycznej. Z uporem maniaka zaczyna gromadzić dowody świadczące o istnieniu terrorystycznej siatki. Pewnego dnia wracając do domu, zauważa rannego chłopca. Zabiera go do szpitala i tak poznaje jego rodziców, którzy okazują się rodziną z najbliższego sąsiedztwa. Farady zaprzyjaźnia się małżeństwem Langów, ale sąsiedzka komitywa nie trwa długo. Profesor odkrywa przypadkiem, że głowa rodziny, Olivier Lang (Tim Robbins), nie jest tym, za kogo się podaje.

Trzymający w napięciu, świetnie zmontowany "Arlington Road" z 1999 roku z upływem czasu paradoksalnie nabrał świeżości. Problem niewidzialnego wroga, który mieszkając przez całe życie tuż obok, uśpiwszy czujność wszystkich wokół, nagle atakuje na masową skalę, zyskał niestety na autentyczności po 11 września 2001 roku. W Ameryce na sile zyskała nieufność wobec figury "obcego" i świetnie widać to w filmie MARKA PELLINGTONA. Szczęśliwa, wiecznie uśmiechnięta, wręcz archetypiczna amerykańska rodzina, takową by pozostała w oczach głównego bohatera, Michaela Faraday'a, gdyby nie małe kłamstwo sąsiada, które podważa jego tożsamość. A może to Faraday, owładnięty obsesyjnym pragnieniem dotarcia do prawdy, wykreował "na siłę" obraz zamachowca?

Reżyser filmu, Mark Pellington, znany jest głównie jako reżyser wideoklipów dla takich grup, jak U2, Pearl Jam, czy INXS oraz prowadzący chwalonego przez krytykę programu Buzz. W swojej telewizyjnej karierze ma również epizod współpracy z Jimem Jarmuschem i Wimem Wendersem.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...