Ale kino+
alekino+
Film. ARMAGEDON

ARMAGEDON


film science fiction, USA, 1998, 145 min.
reżyseria: Michael Bay
obsada: Ben Affleck, Billy Bob Thornton, Bruce Willis, Liv Tyler
Premiera w Ale kino+: 13.09.2008 r.
4.00
343
4 głosy | 664 miejsce w rankingu

Bruce Willis ratuje świat przez zagładą we flagowym filmie nowego kina katastroficznego. Za "Armagedonem" stoi złota para Hollywood: reżyser Michael Bay i producent Jerry Bruckheimer, niekwestionowani mistrzowie świata w realizacji wielkich filmowych widowisk.

W Ziemię uderza deszcz meteorytów. Niektóre z nich wyrządzają poważne szkody (jeden wybija na przykład wielką dziurę w wieżowcu World Trade Center, zniszczonym później przez terrorystów z Al-Kaidy). Niestety okazuje się, że to tylko skromna zapowiedź prawdziwej katastrofy. Do naszej planety zbliża się asteroida wielkości Teksasu. Kiedy uderzy w Ziemię, nastąpi kataklizm na niewyobrażalną skalę - ludzkość czeka zagłada. Do zderzenia zostało tylko 18 dni - specjaliści z NASA gorączkowo poszukują ratunku dla rodzaju ludzkiego. Jedynym rozwiązaniem wydaje się wyprawa kosmiczna na asteroidę, wywiercenie w niej ogromnej dziury i zamontowanie ładunku nuklearnego, który rozsadzi złowrogie ciało niebieskie na kawałki. Do wykonania tego niewykonalnego zadania zostaje wybrany Harry Stamper (Bruce Willis) - człowiek cieszący się sławą najlepszego wiertacza na świecie. W założeniu Stamper ma przeszkolić zawodowych astronautów do wywiercenia dziury, na to jednak brakuje czasu. Bohater decyduje się więc polecieć w kosmos na czele własnej drużyny górników i geologów - gromady awanturników i oryginałów, którzy przechodzą ekspresową i prowizoryczną szkołę lotów kosmicznych. Ich misja to niemal pewne samobójstwo, ale od jej powodzenia zależy los cywilizacji i życia na Ziemi.

Druga połowa lat 90. przyniosła renesans kina katastroficznego, co wielu krytyków łączyło z niepokojem związanym z nadchodzącym końcem tysiąclecia. "Armagedon" to sztandarowa realizacja tej nowej fali "disaster movies" - nie tylko ze względu na totalną skalę przedstawionej w filmie katastrofy, ale przede wszystkim z powodu rozmachu produkcji. "Armagedon" to projekt Jerry'ego Bruckheimera, producenta nazywanego Midasem Hollywood - wszystkie jego przedsięwzięcia, od "Twierdzy" i "Con Air - Lot skazańców" po "Piratów z Karaibów", zmieniały się w złoto w kasach kin. Na stołku reżysera zasiadł MICHAEL BAY ("Bad Boys", "Pearl Harbor", "Wyspa", "Trasformers"), specjalista od wielkich wysokobudżetowych widowisk, podobnie jak Bruckheimer kroczący od sukcesu do sukcesu.

W obsadzie znalazła się oczywiście plejada gwiazd, na czele z Bruce'm Willisem, ale główną rolę grają tu efekty specjalne. Bruckheimer i Bay bez wahania poświęcili naukowe prawdopodobieństwo w imię akcji i walorów widowiskowych, choć jednocześnie nie żałowali starań i kosztów na wiarygodność szczegółów: filmowcy uzyskali zgodę na kręcenie zdjęć w ośrodkach NASA, wykorzystywali na planie autentyczne pojazdy kosmiczne i ubierali aktorów w prawdziwe, warte miliony dolarów kombinezony astronautów. Krytycy kręcili nosem na zmontowany w oszałamiającym tempie, naładowany adrenaliną dwu i pól godzinny spektakl, ale publiczność była zachwycona - "Armagedon" zaplanowany był jako wielki przebój i nie zwiódł nadziei swoich twórców.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...