Ale kino+
alekino+
Film. Armia ciemności

Armia ciemności

Army of Darkness
horror, USA, 1992, 81 min.
reżyseria: Sam Raimi
obsada: Bruce Campbell, Embeth Davidtz, Marcus Gilbert
Premiera w Ale kino+: 8.07.2013 r.
3.00
343
3 głosy | 67 miejsce w rankingu
Armia ciemności

Siły ciemności rozsierdza naruszenie granic ich świata i odkrycie tajemnic pradawnej Księgi Umarłych. Zamykająca trylogię "Martwego zła" "Armia ciemności" Sama Raimiego to absolutna klasyka filmów zombie. W roli głównej charyzmatyczny Bruce Campbell.

Ashowi (Bruce Campbell), sprzedawcy w sklepie z narzędziami, przydarza się coś nieprawdopodobnego. Wraz z ukochaną Lindą (Bridget Fonda) odnajdują w leśnej chacie "Nekronomikon", pradawną księgę umarłych oprawioną w ludzką skórę i napisaną krwią. Duchy ciemności rozsierdza wtargnięcie dwojga żywych w ich sprawy, zabijają Lindę. Ash próbuje się bronić, ale w tym starciu nie ma szans. Wraz z piłą tarczową, strzelbą i samochodem zostaje przeniesiony do 1318 r. Trafia w środek walki i zostaje wzięty do niewoli jako jeden z buntowników Henryka Czerwonego. Ma zakończyć życie w pieczarze, w której czai się niewyobrażalne Zło. Jednym z widzów rychłej, jak sądzą postronni, śmierci Asha jest piękna Sheila (Embeth Davidtz).

"Armia ciemności" zamyka zombiczną trylogię SAMA RAIMIEGO "Martwe zło". Reżyser uznawany jest, obok George'a Romero, autora "Nocy żywych trupów", za klasyka gatunku. O ile jednak Romero z większą powagą, a czasem niemal socjologicznym zacięciem traktuje temat zombie, horrory-komedie Raimiego zaprawione są sporą dawką czarnego humoru spod znaku biegającej, odciętej ręki trupa. W rolę charyzmatycznego Asha we wszystkich trzech częściach "Martwego zła" wcielił się Bruce Campbell. Niebagatelną rolę ogrywa także piła tarczowa.

Wampiry towarzyszy%B
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...