Ale kino+
alekino+
Film. ARTEMISIA

ARTEMISIA

Artemisia
dramat biograficzny, Francja/Niemcy/Włochy, 1997, 97 min.
reżyseria: Agnes Merlet
obsada: Luca Zingaretti, Michel Serrault, Miki Manojlovic, Valentina Cervi
Premiera w Ale kino+: 24.05.2003 r.
3.00
343
3 głosy | 491 miejsce w rankingu

Biografia Artemisii Gentileschi - barokowej malarki, uważanej za pierwszą kobietę nowożytnej Europy, której udało się zostać profesjonalną, cenioną artystką.

Artemisia (Valentina Cervi) urodziła się w 1593 roku w rodzinie znanego, ale dość przeciętnego malarza, Orazia Gentileschi (Michel Serrault). W jej epoce większość zawodów, w tym profesja artystki, była kobietom niedostępna. Mimo to ojciec zaczął uczyć Artemisię malarskiego rzemiosła. Szybko odkrył, że talent córki znacznie przewyższa jego własny. Na przekór XVII-wiecznym przesądom społecznym Artemisii udało się przebić do męskiego świata sztuki. Utrzymywała się ze sprzedaży obrazów, zdobyła prestiżowe zamówienia i niezależność finansową. Była pierwszą kobietą, której pozwolono wstąpić do elitarnej florenckiej Akademii Sztuki.

Film AGNES MERLET jest nie tylko biografią malarki i historią jej walki o prawo do uprawiania sztuki, ale także melodramatem. Francuska reżyserka wyeksponowała wątek miłości Artemisii i jednego z jej nauczycieli, Agostino Tassiego (Miki Manojlovic) - romans zakończony skandalem i procesem przed sądem kościelnym, w czasie którego artystka była torturowana. Największym atutem nominowanej do Cezara (1998) i Złotego Globu (1998) filmowej "Artemisii" jest odtwarzająca rolę tytułową Valentina Cervi, jedna z najbardziej utalentowanych młodych aktorek europejskich, znana między innymi z "Portretu Damy" Jane Campion oraz z elektryzującego występu w "Hotelu" Mike'a Figgisa.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...