Ale kino+
alekino+
Film. ARTUR

ARTUR

Arthur
komedia, USA, 1981, 93 min.
reżyseria: Steve Gordon
obsada: Dudley Moore, Geraldine Fitzgerald, John Gielgud, Liza Minnelli
Premiera w Ale kino+: 7.05.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 35 miejsce w rankingu

Opowieść o przesympatycznym, bajecznie bogatym alkoholiku poszukującym miłości; jeden z największych hitów komediowych początku lat 80. ozdobiony niezapomnianymi kreacjami Dudley'a Moore'a i sir Johna Gielguda.

Artur (Dudley Moore) jest multimilionerem i skończonym alkoholikiem, który zaczyna picie od rana i praktycznie nigdy nie trzeźwieje. Gdyby nie wierny kamerdyner Hobson (John Gielgud), wiecznie pijany bogacz prawdopodobnie dawno przepadłby z kretesem. Artur jest przy tym niezwykle sympatycznym, zadowolonym z życia, niepozbawionym wdzięku człowiekiem. Do pełni szczęścia brakuje mu tylko miłości. Tymczasem dla wpływowej, bogatej rodziny nadużywający alkoholu i pozwalający sobie na kompromitujące wybryki Artur jest nieustannym powodem do wstydu i zmartwień. Problem milionera-pijaka postanawia rozwiązać wreszcie jego apodyktyczny ojciec. Arthur ma poślubić bajecznie bogatą dziewczynę z towarzystwa. Tuż przed zaręczynami bohater poznaje jednak kelnerkę Lindę (Liza Minnelli). W oczach rodziny związek z prostą, ubogą dziewczyną to niedopuszczalny skandal i mezalians. Arthur czuje jednak, że Linda to kobieta jego życia; jest dla niej gotów zrezygnować z fortuny, a nawet z alkoholu.

Lekka, inteligentna komedia STEVE'A GORDONA podbiła widzów swym nieodpartym urokiem. Wielka w tym zasługa Dudley'a Moore'a, brytyjskiego komika, który w "Arturze" zagrał rolę życia; jego bohater to jeden z najbarwniejszych filmowych alkoholików w historii kina. Równie imponujące są kreacje aktorów drugiego planu: Lizy Minnelli w roli bezinteresownej, bezpośredniej Lindy oraz sir Johna Gielguda, który wcielił się w sarkastycznego kamerdynera Hobsona. Dudley Moore otrzymał za swój występ nominację do Oscara, ale statuetka przypadła w udziale właśnie Gielgudowi. Nagrodę Akademii otrzymał również kompozytor i aranżer, mistrz piosenki Burt Bucharach. "Artur" był fabularnym debiutem reżysera i scenarzysty Steve'a Gordona. Filmowiec dostał nominację do Oscara za scenariusz; po wielkim sukcesie filmu wróżono mu w Hollywood wielką karierę. Niestety, w rok po premierze "Artura" Gordon zmarł na atak serca.
SERIALE

Baptiste

Detektyw Julien Baptiste odszedł już jakiś czas temu na spokojną emeryturę. Kiedy przebywa wraz z żoną na wakacjach w Amsterdamie, dostaje telefon z prośbą o pomoc...


Zaczęło się w środę

Faith, walijska prawniczka, jest zmuszona przerwać przedłużony urlop macierzyński, gdy dowiaduje się o zaginięciu jej męża i partnera biznesowego, Evana. Gdy prawda o jego działaniach wychodzi na jaw, Faith toczy groźną walkę, aby chronić siebie i swoją rodzinę.


Alex. Brudny glina

Po śmierci swojego partnera, Alex postanawia wyjść na prostą. Jednak aby mu się...