Ale kino+
alekino+
Film. ASFALTOWA DŻUNGLA

ASFALTOWA DŻUNGLA

The Asphalt Jungle
film kryminalny, USA, 1950, 112 min.
reżyseria: John Huston
obsada: James Whitmore, Jean Hagen, John McIntire, Louis Calhern, Marilyn Monroe, Sam Jaffe, Sterling Hayden
Premiera w Ale kino+: 10.06.2002 r.
5.00
343
10 głosy | 54 miejsce w rankingu

Po wyjściu z więzienia "Doc" Riedenschneider planuje skok na klejnoty wartości miliona dolarów.

Do jego przeprowadzenia potrzeba mu kasiarza, kierowcy, ochroniarza i pasera, który w rzeczywistości jest znanym adwokatem. Precyzyjny plan zapewnia sukces, ale do czasu. Splot drobnych okoliczności sprawia, że policja zbyt szybko dowiaduje się o napadzie, zaś paser zostaje doprowadzony do bankructwa przez swoją przyjaciółkę. Nikt z członków gangu nie uchodzi sprawiedliwości, jedynie ochroniarzowi udaje się opuścić otoczone przez policję miasto. Cóż z tego, skoro ciężko ranny umiera w drodze w swoje rodzinne strony: swój łup chciał przeznaczyć na wykup farmy ojca.

W dziewięć lat po premierze "Sokoła maltańskiego" - filmu, który zapoczątkował epokę filmu noir w Hollywood - John Huston zaproponował "Asfaltową dżunglę". Ten dramat gangsterski utrzymany w poetyce "czarnego filmu" okazał się utworem klasycznym, jednym z kamieni milowych filmowego kryminału. Ten sam schemat fabularny przenoszono na ekran co najmniej kilka razy. Ale jest inny powód, by ten film zapamiętać: epizod z udziałem Marilyn Monroe, który odmienił losy przyszłej gwiazdy światowego kina. Gra ona seksowną kuzynkę Calherna. Przy każdej późniejszej projekcji "Asfaltowej dżungli", Marylin Monroe widniała na plakatach jako jedna z gwiazd.

"Asfaltowa dżungla" oparta jest na powieści popularnego pisarza W.R. Burnetta, którego inne utwory to między innymi: "Little Caesar" i "Saint Johnson" (sfabularyzowana historia życia Wyatta Earpa). Film, jako jeden z pierwszych ukazuje życie widziane oczyma przestępcy. Produkcja ta doczekała się licznych przeróbek oraz trzech wersji wykonanych przez twórców MGM - "Cairo" (1942 r.), "The Badlanders" (1958 r.) i "A Cool Breeze" (1972 r.).

Występujący w roli ochroniarza Dixa Sterling Hayden rozpoczął karierę filmową w 1941 roku, lecz wkrótce zerwał kontrakt z Paramountem, by wstąpić do wojska. Po wojnie wrócił na ekran. "Asfaltowa dżungla" należy do najważniejszych filmów w jego karierze, inne filmy z jego udziałem to: "Dr Strangelove", "Ojciec chrzestny", "Długie pożegnania", "Wiek XX".

Film Johna Hustona był nominowany do Oscara w czterech kategoriach: za scenariusz, reżyserię, zdjęcia i rolę drugoplanową Sama Jaffe. Do dziś muzyka Miklosa Rozsy uważana jest za jedno z największych osiągnięć w tej dziedzinie.

JOHN HUSTON to barwna postać. Był dziennikarzem, aktorem, bokserem, malarzem, scenarzystą i reżyserem. Zadebiutował filmem "Sokół maltański" w 1941 roku. Jego dalsze filmy to m.in.: "Skarb Sierra Madre" (!948, zdobywca Oscara), "Key Largo" (1948), "Obcy" (1949), "Asfaltowa dżungla" (1949), "Szkarłatne godło odwagi" (1951), "Afrykańska królowa" (1952), "Moulin Rouge" (1953), "Moby Dick" (1956), "Korzenie niebios" (1958), "Noc iguany" (1964), "Zwierciadło złotego oka" (1967), "Sędzia z Teksasu" (1972), "Zachłanne miasto" ( 1972), "Spacer z miłością i śmiercią" (1976), "Honor Prizzich" (1985). Zmarł w 1987 roku.
SERIALE

Granica zbrodni

Najnowsza produkcja twórców zamówionego przez Netflixa niemieckiego serialu "Dark". Akcja serialowego thrillera rozgrywa się w Alpach, gdzie dochodzi do rytualnych morderstw...


KRUK. Szepty słychać po zmroku

"KRUK. Szepty słychać po zmroku" to najnowsze dzieło nagrodzonego PNF Orły reżysera Macieja Pieprzycy. Serialowy thriller zabierze widzów na Podlasie, gdzie nie tylko natura jest surowa, ostra i nieprzewidywalna...


Zbrodnia w White House Farm

Kto zamordował Bamberów? Oparta na faktach historia, w której z pedantyczną dokładnością analizuje się kulisy zbrodni...