Ale kino+
alekino+
Film. AŚOKA

AŚOKA


film historyczny, Indie, 2001, 169 min.
reżyseria: Santosh Sivan
obsada: Hrishitaa Bhatt, Kareena Kapoor, Shahrukh Khan, Shilpa Mehta, Sooraj Balaji
Premiera w Ale kino+: 11.06.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 177 miejsce w rankingu
AŚOKA

Bożyszcze hinduskiej widowni, Shahrukh Khan, tym razem wciela się w niezwyciężonego księcia Aśokę, którego życie i miłość naznacza tragiczne fatum.

Książę Aśoka (Shahrukh Khan) jest dziedzicem królestwa Magadha, ale ponieważ jego życie jest zagrożone, ukochana matka (Shilpa Mehta) skłania go do wyjazdu. Aśoka wędruje po kraju w przebraniu Padwana, prostego żołnierza. Poznaje życie zwykłych ludzi, uczy się też, jak być dobrym władcą. Przypadkiem poznaje piękną Kaurwaki (Kareena Kapoor), która wraz z bratem, Aryą (Sooraj Balaji), następcą tronu sąsiedniej Kalingi, musi żyć w ukryciu. Wrogowie Kaurwaki chcą pozbawić ją i jej brata praw do tronu. Zakochany Aśoka nie wyjawia jej jednak swojego prawdziwego imienia. Wkrótce też musi opuścić Kaurawaki, aby odwiedzić dom, a kiedy znów wraca do jej kryjówki, dowiaduje się, że księżniczka i jej brat zostali zamordowani. Zdruzgotany wraca do domu, ale i on zostaje napadnięty. Rannego pielęgnuje buddyjka Devi (Hrishitaa Bhatt), która wkrótce zostaje jego żoną. Na rodzinie Aśoki ciąży jednak widmo zdrady. Kiedy Devi zachodzi w ciążę, przyrodni bracia Aśoki próbują ją zgładzić, aby zapewnić sobie prawo do tronu. Zamach udaremnia matka księcia, ale płaci za to życiem. Aśoka z wrażliwego, dobrego młodzieńca zmienia się w bezlitosnego władcę, który chce za wszelką cenę pomścić śmierć ukochanych kobiet.

Nagrodzony za zdjęcia przez Międzynarodową Hinduską Akademię Filmową i jury konkursu Filmfare Award dramat "Aśoka" to czwarty już film w reżyserskim dorobku jednego z najlepszych hinduskich operatorów, SANTOSHA SIVANA. Pomysł na scenariusz urodził się na planie "Dil Se - z całego serca" we wspólnych rozmowach Sivana z Shahrukh Khanem. Scenariusz, luźno oparty na autentycznej historii panowania Aśoki, indyjskiego władcy Maurjów (273 - 232 p.n.e.), napisał Sivan, a Khan wziął na siebie obowiązki producenta. Drugim producentem, na wyraźne życzenie Sivana, został Mark Burton, jego stały współpracownik, odpowiedzialny za produkcję takich filmów, jak "Woda" Deepy Mehty czy "Ponad niebem" Ala Corleya. Khan, który został obsadzony w głównej roli, nalegał, aby na planie towarzyszyła mu Aishwarya Rai, była Miss Świata i pierwsza hinduska aktorka, która zasiadała w jury w Cannes. Sivan chciał jednak, aby na planie jego filmu Khan spotkał się z aktorką, z którą wcześniej nie stanowił duetu na ekranie. Jego wybór padł na Kareene Kapoor z bardzo znanej w Indiach rodziny filmowców, która zagrała w bollywoodzkim przeboju "Czasem słońce, czasem deszcz". Rolę buddyjki Devi otrzymała debiutantka Hrishitaa Bhatt, która za swoją rolę nagrodzona została nominacją do Screen Weekly Award i Zee Cine Award jako najbardziej obiecująca nowa aktorka w hinduskiej kinematografii.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...