Ale kino+
alekino+
Film. Atak na posterunek 13

Atak na posterunek 13

Assault on Precinct 13
thriller, USA, 1976, 91 min.
reżyseria: John Carpenter
obsada: Austin Stoker, Darwin Joston, Laurie Zimmer
Premiera w Ale kino+: 19.03.2012 r.
5.00
343
10 głosy | 373 miejsce w rankingu
Atak na posterunek 13

"Atak na posterunek 13" to kultowy film Johna Carpentera, patrona exploitation movies i twórcy takich hitów, jak "Halloween", "Coś", czy "Mgła". W 2005 roku "Atak na posterunek 13" doczekał się remake'u, z Ethanem Hawke w roli głównej.

Getto w Los Angeles. Oddział policji LAPD robi nalot na bazę lokalnego gangu "Street Thunder" i zabija kilku jego członków. Szefowie gangu poprzysięgają policji krwawy odwet. Na cel ataku wybiorą przeznaczony do zamknięcia posterunek, którego jedyną załogę stanowią oficerowie Ethan Bishop (Austin Stoker), Napoleon Wilson (Darwin Joston) i dwie sekretarki: Leigh (Laurie Zimmer) oraz Julie (Nancy Kyes).

"Atak na posterunek 13" to drugi pełnometrażowy film amerykańskiego mistrza horroru JOHNA CARPENTERA. Karierę zaczynał od realizacji krótkich metraży, jak "Sorceror from Outer Space", czy "Revenge of the Colossal Beasts". Jedną z pierwszych oznak nadchodzącego rozgłosu był Oscar dla "The Resurrection of Broncho Billy" (1970) Jamesa R. Rokosa, do którego Carpenter napisał scenariusz. On sam w roli reżysera filmu kinowego zadebiutował 4 lata później. I choć pełnometrażowa "Ciemna gwiazda" zrobiła klapę, determinacja i wszechstronność autora ujęły decydentów, którzy dali mu drugą szansę. Carpenter otrzymał 100 tysięcy dolarów na następny film i wolną rękę. Ograniczony tak małym budżetem prędko przerobił scenariusz westernu Howarda Hawksa, "Rio Bravo", na miejską i współczesną opowieść. Otwarcie też przyznawał się do inspiracji "Nocą żywych trupów" Romeo.
Po premierze w Stanach Zjednoczonych opinia prasy nie była zbyt przychylna. Przełom nastąpił po europejskiej premierze na London Film Festival. Okazało się, że publiczność ze starego kontynentu w lot odczytuje nawiązania do westernów, świetnie się przy tym bawiąc. Dziś film cieszy się statusem kultowego.

Filmy Johna Carpentera stanowią, jeśli nie inspirację, to przepis na kinowy hit. W 2007 Rob Zombie zrealizował remake jednego z najsłynniejszych filmów Carpentera, "Halloween". W ubiegłym roku na ekranach zawitał prequel filmu "Coś" w reżyserii Matthijsa van Heijningena Jra. Zaś w 2005 Jean-François Richet podjął udaną próbę uwspółcześnienia "Ataku na posterunek 13". W roli oficerów policji wystąpili Ethan Hawke i nagrodzony Złotym Globem za rolę w "In treatment" Garbiel Byrne. Przywódcę gangu zagrał Laurence Fishburne.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...