Ale kino+
alekino+
Film. AUSTRALIJSKIE REGUŁY

AUSTRALIJSKIE REGUŁY

Australian Rules
dramat, Australia, 2002, 99 min.
reżyseria: Paul Goldman
obsada: Lisa Flanagan, Luke Carroll, Nathan Philips, Tom Budge
Premiera w Ale kino+: 12.06.2004 r.
343

Wyróżniona nagrodami Australijskiego Instytutu Filmowego oraz Stowarzyszenia Krytyków opowieść o dojrzewaniu, przyjaźni i rasizmie.

Akcja toczy się w Prospect Creek, małym miasteczku na południowym wybrzeżu Australii. Miejscowość żyje rozgrywkami lokalnej drużyny futbolu australijskiego, uwielbianej przez mieszkańców antypodów ostrej, brutalnej gry przypominającej rugby. Zespół odzwierciedla społeczne podziały panujące w miasteczku - mniej więcej połowę drużyny stanowią Biali, reszta to młodzi Aborygeni. W Prospect Creek mało kto ukrywa się z rasistowskimi poglądami - uprzedzenia wobec rdzennych Australijczyków są tu na porządku dziennym. Dyskryminacja Aborygenów nie omija także drużyny futbolowej, chociaż tak się składa, że to właśnie oni są najlepszymi graczami. Jedną z niewielu osób, które ignorują rasowe przesądy jest futbolista Blackie (porównywany przez krytykę do młodego Jeffa Bridgesa znakomity Nathan Philips), Biały, wrażliwy chłopak, który przyjaźni się ze swoim aborygeńskim kolegą z zespołu (Luke Carroll) i chodzi z jego siostrą (Lisa Flanagan). Tymczasem atmosfera robi się coraz gorętsza, w miarę jak drużyna z Prospect Creek odnosi kolejne sukcesy i staje, po raz pierwszy od niepamiętnych czasów, przed szansą awansu do pierwszej ligi. Otwartość wobec Aborygenów doprowadzi Blackiego do konfliktu z rasistowską społecznością miasteczka, a przede wszystkim do otwartej konfrontacji z brutalnym, apodyktycznym ojcem bohatera.
SERIALE

Baptiste

Detektyw Julien Baptiste odszedł już jakiś czas temu na spokojną emeryturę. Kiedy przebywa wraz z żoną na wakacjach w Amsterdamie, dostaje telefon z prośbą o pomoc...


Zaczęło się w środę

Faith, walijska prawniczka, jest zmuszona przerwać przedłużony urlop macierzyński, gdy dowiaduje się o zaginięciu jej męża i partnera biznesowego, Evana. Gdy prawda o jego działaniach wychodzi na jaw, Faith toczy groźną walkę, aby chronić siebie i swoją rodzinę.


Alex. Brudny glina

Po śmierci swojego partnera, Alex postanawia wyjść na prostą. Jednak aby mu się...