Ale kino+
alekino+
Film. AUTOBUS

AUTOBUS

Get on the Bus
dramat obyczajowy, USA, 1996, 117 min.
reżyseria: Spike Lee
obsada: Andre Braugher, De'aundre Bonds, Gabriel Casseus, Richard Belzer
Premiera w Ale kino+: 28.09.2003 r.
3.00
343
3 głosy | 767 miejsce w rankingu
AUTOBUS

16 października 1995 r. w Waszyngtonie odbył się Marsz Miliona. Ponad milion Afroamerykanów stawiło się w stolicy USA, by zamanifestować jedność swojej społeczności. Była to największa demonstracja Czarnych w Ameryce od czasów walki z segregacją rasową w latach 60.

Wokół Marszu powstało sporo kontrowersji. Wielu komentatorów i polityków powitało go z entuzjazmem, jako zwiastun odrodzenia się świadomości obywatelskiej wśród Afroamerykanów. Zastrzeżenia zgłaszały jednak kobiety, wskazując na seksistowski charakter demonstracji (brali w niej udział wyłącznie mężczyźni). Wśród Białych Marsz Miliona nierzadko budził strach i nieufność, szczególnie, że głównym organizatorem imprezy okazał się Louis Farrakhan, lider Narodu Islamu - ugrupowania uznawanego dość powszechnie za ekstremistyczne.

W pierwszą rocznicę Marszu Miliona na ekrany wszedł film SPIKE'A LEE "Autobus". Najwybitniejszy czarnoskóry reżyser amerykański, znany ze swego politycznego zaangażowania, odniósł się w nim oczywiście do wydarzeń z 16 października 1995 r. Lee nie próbował jednak bynajmniej rekonstruować samej demonstracji, co wymagałby nakręcenia filmu epickiego oraz musiałoby pochłonąć astronomiczny budżet. Przeciwnie, "Autobus" był najskromniejszą i najtańszą produkcja Spike'a Lee od czasów debiutu reżysera w latach 80. Akcja filmu toczy się niemal wyłącznie w autokarze wiozącym z Los Angeles do Waszyngtonu demonstrantów pragnących wziąć udział w Marszu Miliona. Pasażerowie autobusu to afroamerykańska społeczność w miniaturze - spotykamy tu ludzi reprezentujących najróżniejsze środowiska, zawody i życiowe postawy. Podróżni toczą gorące dyskusje o polityce, religii, historii, a przede wszystkim o problemach rasowych i samym Marszu Miliona. Z rozmów tych wyłania się nakreślony przez Spike Lee szkic do wizerunku współczesnej afroamerykańskiej tożsamości.

Kręcąc "Autobus" Spike Lee wrócił do korzeni, czyli do filmu niezależnego. Realizacja projektu została sfinansowana ze składek znanych Afroamerykanów, wśród których znaleźli się między innymi Wesley Snipes, Danny Glover, Will Smith oraz kilku sławnych koszykarzy i majętnych prawników - każdy z nich wniósł wkład w kwocie od 100 do 200 tysięcy dolarów. Kameralny, ale politycznie gorący film najbardziej spodobał się na festiwalu w Berlinie, gdzie otrzymał wyróżnienie Jury oraz otarł się o zdobycie Złotego Niedźwiedzia.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...