Ale kino+
alekino+
Film. AUTOR! AUTOR!

AUTOR! AUTOR!

Author! Author!
film familijny, USA, 1982, 105 min.
reżyseria: Arthur Hiller
obsada: Al Pacino, Bob Dishy, Dyan Cannon, Tuesday Weld
Premiera w Ale kino+: 18.06.2008 r.
4.00
343
4 głosy | 607 miejsce w rankingu

Kulisy teatru, postmodernistyczna rodzina, neurotyczne kobiety i gromadka wdzięcznych dzieciaków, które w chaosie życia radzą sobie najlepiej. Al Pacino w roli dramaturga i samotnego ojca w komedii Arthura Hillera, twórcy "Love Story" i "Człowieka z La Manchy".

Nowojorski dramaturg Ivan Travalian (Al Pacino) nie może przebrnąć przez drugi akt swojej sztuki, której broadwayowska premiera zbliża się nieuchronnie. Męki twórcze odreagowuje na swojej typowo postmodernistycznej rodzinie. Jego zaniedbywana, neurotyczna żona Gloria (Tuesday Weld) pewnego dnia porzuca go więc dla nowego kochanka. Najgorsze jest jednak to, że nie czuje się już w obowiązku, aby zabrać ze sobą swoich czworo dzieci z trzech poprzednich małżeństw. Dzieciarnia zostaje więc pod opieką Ivana i jego własnego nastoletniego syna z poprzedniego związku. Jak łatwo się domyślić, nie są to warunki idealne dla tworzenia, więc wizja ukończenia drugiego aktu dramatycznie się oddala. Pocieszenia Ivan szuka w ramionach pięknej Alice (Dyan Cannon), aktorki, która ma grać w jego sztuce główną rolę. Alice chętnie roztacza swoje kobiece skrzydła nad dramaturgiem i nawet rozważa wprowadzenie się do jego osieroconego mieszkania. Jest tylko jeden problem: gwiazda nie ma ochoty na konfrontację z biologicznymi i przyszywanymi dziećmi swojego kochanka.

W komedii "Autor! Autor!" ARTHUR HILLER, twórca melodramatu wszech czasów, czyli niezapomnianej "Love Story", zdołał pomieścić satyrę na samotne ojcostwo i metatematyczny film o kulisach teatru. Obraz powstał na fali sukcesu o trzy lata wcześniejszej "Sprawy Kramerów" Roberta Bentona, w której z blaskami i cieniami samotnego "tacierzyństwa" zmagał się Dustin Hoffman. Dzięki znacznie bardziej komediowemu "Autor! Autor!" Hiller udowodnił, że nie ma dla niego gatunku filmowego, z którym by sobie nie poradził, a Al Pacino pokazał, że klasą aktorstwa nie ustępuje znakomitemu w "Sprawie Kramerów" Hoffmanowi.

Nominowanemu za rolę Ivana Travaliana do Złotego Globu Paciono towarzyszyła Tuesday Weld, która wydawała się idealna do roli niezrównoważonej, egoistycznej Glorii. Weld już w wieku kilku lat zaczęła pracować jako modelka, aby po śmierci ojca utrzymać rodzinę. Jako dwunastolatka trafiła do telewizji, a wkrótce na skutek załamania nerwowego wpadła w nałogi (alkohol, papierosy) i uwikłała się w romans z dużo starszym mężczyzną. Jako szesnastolatka miała już w Hollywood opinię pierwszej puszczalskiej (romansowała z samym Elvisem Presleyem). Trzy razy wychodziła za mąż i rozwodziła się (m.in. z Doodleyem Moorem), odrzuciła role w kilku filmach, które później okazały się hitami (m.in. "Bonnie i Clyde"), ale zdobyła również Złoty Glob (dla najlepiej zapowiadającej się aktorki w 1960 roku), nominację do Oscara za "W poszukiwaniu idealnego kochanka" oraz do Bafty za "Dawno temu w Ameryce" Sergia Leone. Na planie "Autor! Autor!" partnerowała jej trzykrotnie nominowana do Oscara Dyan Cannon, laureatka Złotego Globu za "Niebiosa mogą zaczekać" (1978).
SERIALE

Baptiste

Detektyw Julien Baptiste odszedł już jakiś czas temu na spokojną emeryturę. Kiedy przebywa wraz z żoną na wakacjach w Amsterdamie, dostaje telefon z prośbą o pomoc...


Zaczęło się w środę

Faith, walijska prawniczka, jest zmuszona przerwać przedłużony urlop macierzyński, gdy dowiaduje się o zaginięciu jej męża i partnera biznesowego, Evana. Gdy prawda o jego działaniach wychodzi na jaw, Faith toczy groźną walkę, aby chronić siebie i swoją rodzinę.


Alex. Brudny glina

Po śmierci swojego partnera, Alex postanawia wyjść na prostą. Jednak aby mu się...