Ale kino+
alekino+
Film. AUTOSTOPEM PRZEZ GALAKTYKĘ

AUTOSTOPEM PRZEZ GALAKTYKĘ

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
komedia science-fiction, Wlk. Brytania/USA, 2005, 109 min.
reżyseria: Garth Jennings
obsada: John Malkovich, Martin Freeman, Mos Def, Sam Rockwell, Zooey Deschanel
Premiera w Ale kino+: 17.05.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 140 miejsce w rankingu
AUTOSTOPEM PRZEZ GALAKTYKĘ

Wdzięczne połączenie przygody i science-fiction z kwintesencją brytyjskiego poczucia humoru, które sprawiły, że film zyskał zaszczytne miano "Monty Pythona w kosmosie". "Autostopem przez galaktykę" to przewodnik dla pasażerów na gapę, którzy mają ochotę zwiedzić galaktykę absurdu i spotkać postaci, o których powiedzieć "niezwykłe" to zdecydowanie za mało.

Arthur Dent (Martin Freeman) ma zły dzień. Okaże się on jeszcze gorszy, kiedy bohater dowie się, że planeta Ziemia za chwilę ulegnie zniszczeniu. Sąsiad Arthura, osobnik o wiele mówiącym nazwisku Ford Perfect (raper Mos Def), okazuje się kosmitą, który przybył na naszą planetę zbierając materiały do kosmicznego przewodnika dla galaktycznych autostopowiczów. Tak się składa, że Ziemia pechowo znalazła się na trasie budowy gwiezdnej autostrady i zostanie wyburzona. W ostatniej chwili przed zagładą Ford łapie kosmicznego stopa - i zabiera ze sobą Arthura. W ten sposób odziany w szlafrok i piżamę Anglik staje się prawdopodobnie ostatnim żyjącym Ziemianinem. Wraz ze swym kolegą-obcym wyrusza w szaloną podróż kosmicznym autostopem. Jej trasa wiedzie przez całą galaktykę - nieskończoną krainę absurdu, niedorzecznych planet i jeszcze bardziej niezwykłych kosmitów. Celem wyprawy okaże się próba znalezienia odpowiedzi na odwieczne pytanie o sens życia i (wszech) świata.

"Autostopem przez galaktykę" to opowieść o luźnej strukturze. Jak w każdym filmie drogi, fabuła składa się z serii swobodnie powiązanych przygód, zdarzeń, miejsc oraz spotkań z dziwnymi postaciami. Kosmos spowija opar absurdu: introwertyczny android celebruje swą depresję, galaktyczny prezydent jest narcyzem o dwóch głowach, John Malkovich ma sto nóg, przestrzeń terroryzują gwiezdni biurokraci, a w wystroju wnętrz wciąż panuje moda na scenografie z filmów science-fiction z lat 70.

Historia o podróżowaniu po kosmosie ze wzniesionym w górę kciukiem autostopowicza zaczęła się 30 lat temu od słuchowiska radiowego. Z czasem obrosła w cykl książek, komiksy, gry komputerowe, wydanie na płytach oraz specjalną edycję ręczników. Douglas Adams, autor "Autostopem przez galaktykę", przez 20 lat zabiegał o sfilmowanie swoich książek, sam napisał scenariusz. Nie doczekał realizacji - umarł w 2001 na serce. Za młodu Adams był zapalonym autostopowiczem, w ten sposób podróżował między innymi okazją z Wielkiej Brytanii do Stambułu. W tym czasie współpracował także z komikami z "Latającego cyrku Monty Pythona" - również w humorze "Autostopem przez galaktykę" unosi się pythonowski duch.
SERIALE

Baptiste

Detektyw Julien Baptiste odszedł już jakiś czas temu na spokojną emeryturę. Kiedy przebywa wraz z żoną na wakacjach w Amsterdamie, dostaje telefon z prośbą o pomoc...


Zaczęło się w środę

Faith, walijska prawniczka, jest zmuszona przerwać przedłużony urlop macierzyński, gdy dowiaduje się o zaginięciu jej męża i partnera biznesowego, Evana. Gdy prawda o jego działaniach wychodzi na jaw, Faith toczy groźną walkę, aby chronić siebie i swoją rodzinę.


Alex. Brudny glina

Po śmierci swojego partnera, Alex postanawia wyjść na prostą. Jednak aby mu się...