Ale kino+
alekino+
Film. AVALON

AVALON

Avalon
dramat, USA, 1990, 123 min.
reżyseria: Barry Levinson
obsada: Armin Mueller-Stahl, Eve Gordon, Leo Fuchs, Lou Jacobi
Premiera w Ale kino+: 10.04.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 92 miejsce w rankingu

W mitologii celtyckiej Avalon jest legendarną rajską wyspą szczęścia, dostatku, harmonii i piękna. Dla bohaterów filmu Barry'ego Levinsona - żydowskich emigrantów z Europy Wschodniej - taką bajeczną, wspaniałą krainą jest Ameryka.

Sam Kryczynski (Armin Mueller-Stahl) przybywa do Stanów Zjednoczonych z Rosji i osiedla się w Baltimore - mieście, które wydaje się mu wspaniałą metropolią, prawdziwą ziemią obiecaną.

Tak zaczyna się rodzinna saga, którą ceniony producent, scenarzysta i reżyser BARRY LEVINSON ("Rain Man", "Bugsy") oparł w dużej części na doświadczeniach własnego dziadka, krewnych i wreszcie, na wspomnieniach z dzieciństwa. Akcja filmu rozpoczyna się przed I wojną światową, ale jej większa część toczy się na przełomie lat 40. i 50. To czas, w którym "amerykańskie marzenie" Sama Kryczynskiego coraz trudniej znosi konfrontację z rzeczywistością. Wokół zachodzą gwałtowane zamiany obyczajowe i cywilizacyjne; pojawia się telewizja, masowa motoryzacja, wzrasta przestępczość, a model dużych, wielopokoleniowych rodzin odchodzi powoli w przeszłość. Sam nie rozumie własnych dzieci i wnuków, nie rozumie też współczesnej Ameryki, która coraz mniej przypomina wyśniony "Avalon" z lat jego młodości.

Barry Levinson wielokrotnie wprowadzał do swoich filmów - począwszy od debiutanckiego "Dinera" - wątki autobiograficzne. "Avalon" uważany jest jednak za najbardziej osobisty obraz tego filmowca. Pełna emocji, wzruszająca i chwilami bardzo gorzka rodzinna saga zdobyła 4 nominacje do Oscara - za kostiumy, plastyczne zdjęcia Allena Daviau (stałego współpracownika Stevena Spielberga), ścieżkę dźwiękową Randy'ego Newmana oraz za scenariusz samego Barry'ego Levinsona.
SERIALE

Baptiste

Detektyw Julien Baptiste odszedł już jakiś czas temu na spokojną emeryturę. Kiedy przebywa wraz z żoną na wakacjach w Amsterdamie, dostaje telefon z prośbą o pomoc...


Zaczęło się w środę

Faith, walijska prawniczka, jest zmuszona przerwać przedłużony urlop macierzyński, gdy dowiaduje się o zaginięciu jej męża i partnera biznesowego, Evana. Gdy prawda o jego działaniach wychodzi na jaw, Faith toczy groźną walkę, aby chronić siebie i swoją rodzinę.


Alex. Brudny glina

Po śmierci swojego partnera, Alex postanawia wyjść na prostą. Jednak aby mu się...