Ale kino+
alekino+
Film. AVALON

AVALON

Avalon
dramat, USA, 1990, 123 min.
reżyseria: Barry Levinson
obsada: Armin Mueller-Stahl, Eve Gordon, Leo Fuchs, Lou Jacobi
Premiera w Ale kino+: 10.04.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 92 miejsce w rankingu

W mitologii celtyckiej Avalon jest legendarną rajską wyspą szczęścia, dostatku, harmonii i piękna. Dla bohaterów filmu Barry'ego Levinsona - żydowskich emigrantów z Europy Wschodniej - taką bajeczną, wspaniałą krainą jest Ameryka.

Sam Kryczynski (Armin Mueller-Stahl) przybywa do Stanów Zjednoczonych z Rosji i osiedla się w Baltimore - mieście, które wydaje się mu wspaniałą metropolią, prawdziwą ziemią obiecaną.

Tak zaczyna się rodzinna saga, którą ceniony producent, scenarzysta i reżyser BARRY LEVINSON ("Rain Man", "Bugsy") oparł w dużej części na doświadczeniach własnego dziadka, krewnych i wreszcie, na wspomnieniach z dzieciństwa. Akcja filmu rozpoczyna się przed I wojną światową, ale jej większa część toczy się na przełomie lat 40. i 50. To czas, w którym "amerykańskie marzenie" Sama Kryczynskiego coraz trudniej znosi konfrontację z rzeczywistością. Wokół zachodzą gwałtowane zamiany obyczajowe i cywilizacyjne; pojawia się telewizja, masowa motoryzacja, wzrasta przestępczość, a model dużych, wielopokoleniowych rodzin odchodzi powoli w przeszłość. Sam nie rozumie własnych dzieci i wnuków, nie rozumie też współczesnej Ameryki, która coraz mniej przypomina wyśniony "Avalon" z lat jego młodości.

Barry Levinson wielokrotnie wprowadzał do swoich filmów - począwszy od debiutanckiego "Dinera" - wątki autobiograficzne. "Avalon" uważany jest jednak za najbardziej osobisty obraz tego filmowca. Pełna emocji, wzruszająca i chwilami bardzo gorzka rodzinna saga zdobyła 4 nominacje do Oscara - za kostiumy, plastyczne zdjęcia Allena Daviau (stałego współpracownika Stevena Spielberga), ścieżkę dźwiękową Randy'ego Newmana oraz za scenariusz samego Barry'ego Levinsona.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...