Ale kino+
alekino+
Film. AVANTI!

AVANTI!


komedia, USA/Włochy, 1972, 140 min.
reżyseria: Billy Wilder
obsada: Clive Revill, Edward Andrews, Gianfranco Barra, Jack Lemmon, Juliet Mills
Premiera w Ale kino+: 29.12.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 56 miejsce w rankingu

Libertyńska komedia w reżyserii hollywoodzkiego mistrza Billy'ego Wildera. Niezawodny Jack Lemmon we włoskiej przygodzie, gdzie trudnością okazuje się...odzyskanie ciała zmarłego ojca.

Amerykański rekin finansowy Wendell Armbruster Jr. (Jack Lemmon) nie potrafi cieszyć się życiem i notorycznie cierpi z powodu wrzodów żołądka. Na domiar złego musi udać się na włoską wyspę Ischia, by odebrać ciało tragicznie zmarłego ojca. Armbruster Senior zmarł w wypadku podczas przejażdżki samochodowej w towarzystwie swej kochanki, z którą regularnie spotykał się podczas corocznych wakacji na południu Europy. Data pogrzebu jest już ustalona, a ceremonia szczegółowo zaplanowana. Jednakże dopełnienie formalności i odzyskanie zwłok ojca okazuje się dla Amerykanina nie lada wyzwaniem. Na szczęście z pomocą przychodzi mu zaprzyjaźniony ze zmarłym biznesmenem szef lokalnego hotelu (Clive Revill), który dzięki swym licznym koneksjom jest w stanie poradzić sobie z kłopotliwą biurokracją oraz wrodzoną opieszałością Włochów. Niemiłą Wendellowi informację o romansie ojca zdradza córka kobiety, która zginęła u boku Armbrustera Seniora. Pamela (Juliet Mills), ekspedientka z Londynu, opowiada ze szczegółami o wspaniałych tygodniach, które ojciec Wendella i jej matka wspólnie spędzali na Ischii tańcząc, kąpiąc się i wygrzewając w słońcu. Początkowo zgorszony postawą ojca Armbruster Jr., powoli poddaje się czarowi miejsca.

W "Avanti!", przypadającym na ostatnie lata twórczości reżysera, BILLY WILDER powraca do afirmującego życie komediowego repertuaru. Film jest pełen obyczajowej pikanterii i pochwały życia, utrzymany w podobnym tonie, co wcześniejsze filmy reżysera "Pół żartem, pół serio", czy "Garsoniera". Do arsenału komediowych środków Wilder dodał w "Avanti!" zjadliwą satyrę na włoską biurokrację z dniem pracy przedzielonym popołudniową sjestą. Na swoje ostrze wziął również Amerykanów. Oprócz sprawdzonych pomysłów (co często spotykało się z zarzutami o wtórność) Wilder zaangażował sprawdzonego Jacka Lemmona, o którym mówił kiedyś: "To jest facet, który łączy w sobie najlepsze cechy Cary'ego Granta i Charliego Chaplina". Aktor towarzyszył Wilderowi od czasu brawurowej roli w "Pół żartem, pół serio", gdzie razem z Tonym Curtisem dołączyli do żeńskiej orkiestry. Za rolę w "Avanti!" Jack Lemmon został uhonorowany Złotym Globem, a film był nominowany do tej nagrody w pięciu kategoriach.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...