Ale kino+
alekino+
Film. Aż poleje się krew

Aż poleje się krew

There Will Be Blood
dramat, USA, 2007, 150 min.
reżyseria: Paul Thomas Anderson
obsada: Ciarán Hinds, Daniel Day-Lewis, Kevin J. O'Connor, Paul Dano
Premiera w Ale kino+: 1.03.2012 r.
5.00
343
10 głosy | 85 miejsce w rankingu
Aż poleje się krew

Chciwość i rywalizacja w nominowanym do 8 Oscarów filmie Paula Thomasa Andersona. W roli głównej Daniel Day-Lewis, nagrodzony Oscarem, Złotym Globem i nagrodą BAFTA za mistrzowską kreację Daniela Plainview.

Rok 1898. Daniel Plainview (Daniel Day-Lewis), który przyjeżdża do Nowego Meksyku w poszukiwaniu srebra, znajduje złoża ropy. Podczas wiercenia studni ginie jeden z pomocników, a Plainview adoptuje jego syna. Z biegiem lat naftowe imperium rozrasta się. Pewnego dnia u nafciarza pojawia się Paul Sunday (Paul Dano), który chce mu sprzedać wartościową informację.

Fabuła filmu PAULA THOMASA ANDERSONA luźno oparta jest na powieści amerykańskiego pisarza Uptona Sinclaira "Nafta". Obrazem "Aż poleje się krew" reżyser ponownie udowodnił, że należy do absolutnej czołówki współczesnych twórców. Jego wymagający skupienia i niosący niezwykły ładunek emocjonalny film szturmem zdobył festiwale, uznanie krytyków oraz widzów. Reżysera oraz autora muzyki Jonny'ego Greenwooda nagrodzono w Berlinie Srebrnymi Niedźwiedziami, a zdjęcia Roberta Elswita Oscarem. Jednak "Aż poleje się krew" to przede wszystkim koncertowy popis Daniela Day-Lewisa.

Daniel Day-Lewis pierwszego Oscara otrzymał w 1990 za rolę niepełnosprawnego artysty w filmie Jima Sheridana "Moja lewa stopa". Kolejną nominację przyniosła mu ponowna współpraca z irlandzkim reżyserem przy "W imię ojca". W 2008 nie było wątpliwości, komu należy się palma pierwszeństwa, bo w "Aż poleje się krew" Daniel Day-Lewis dał pokaz aktorskiej maestrii. Ma nie tylko inny akcent, ale i barwę głosu. By odpowiednio przygotować się do roli, odsłuchiwał nagrań z głosem Johna Hustona. Za swoją rolę został nagrodzony Oscarem, BAFTĄ i Złotym Globem.

Premiera: czwartek, 2 marca, godz. 20:10
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...