Ale kino+
alekino+
Film. AZJATYCKA ODYSEJA FILMOWA: HONG KONG

AZJATYCKA ODYSEJA FILMOWA: HONG KONG

Asian Cinema Odyssey: Hong Kong
film dokumentalny, Korea Południowa, 52 min.

Premiera w Ale kino+: 24.06.2007 r.
343

Unikatowy, 12-odcinkowy cykl dokumentalny o przeszłości i teraźniejszości kinematografii Azji. Bez wątpienia jedna z najciekawszych i najbardziej różnorodnych sztuk filmowych na świecie, jest zarazem mocną alternatywą dla pełnych uproszczeń i schematów produkcji hollywoodzkich. Podróż po azjatyckiej kinematografii kontynuuje odcinek poświęcony kinu Hong Kongu, jednej z najciekawszych światowych kinematografii, która rozwija się na pomoście między demokratycznym światem Zachodu a komunistycznymi Chinami.

Hong Kong to miejsce osobliwe. Zderzenie dwóch światów: nowoczesnego Zachodu i tradycyjnego Wschodu. Do 1997 roku Hong Kong był kolonią brytyjską. Stał się wówczas jednym ze światowych centrów biznesu, mody i kultury. Do popularnego "państwa w państwie" zaczęli zjeżdżać obcokrajowcy z Nepalu, Wietnamu, Filipin, Tajlandii czy Indonezji, a rekiny światowego przemysłu zatłoczyły Hong Kong fabrykami, wieżowcami i centrami handlowymi. Brytyjski sen skończył się 1 lipca 1997 - wtedy to, wedle zawartej wcześniej umowy, Hong Kong wrócił pod władzę Chińskiej Republiki Ludowej stając się Specjalnym Regionem Administracyjnym ChRL. I choć udało się zachować dość dużą autonomię nie da się ukryć, że Hong Kong - zawłaszczany przez rosnące w siłę Chiny - coraz bardziej oddala się od Zachodu.

Chociaż Hong Kong kojarzy się głównie z filmami akcji w stylu Johna Woo (w 1997 roku reżyser przeniósł się zresztą do USA), kinematografia ta wypracowała w ostatnich latach oryginalny i rozpoznawalny na świecie styl łączący - podobnie jak to wyjątkowe miejsce - wiele kultur, religii i obyczajowych tradycji. Najlepszym tego przykładem są choćby filmy Wong Kar-Waia ("Spragnieni miłości", "Happy Together", "2046" czy pokazywany w tym roku w Cannes "My Blueberry Nights" z Norah Jones w roli głównej), który zdobywa od wielu lat główne nagrody na najważniejszych festiwalach i ma swoich fanów na całym świecie. Nie da się jednak ukryć, że Hong Kong jest również jednym z najważniejszych producentów filmów kung fu. To tu debiutował - jeszcze nie jako karateka - Bruce Lee, który zanim podbił serca Hollywood (zwłaszcza niewieście), zdobył sławę w filmie "Kid Cheung". Tu też urodził się Jackie Chan, o którym w Ameryce zrobiło się głośno po sukcesie "Godzin szczytu". Ten najbardziej chyba znany azjatycki aktor Hollywood urodził się w Hong Kongu, a wykształcenie zdobył w... Operze Pekińskiej.

Twórcy dokumentalnej serii "Azjatycka Odyseja Filmowa" Hong Kong pokazują właśnie przez widowiskowe filmy akcji, które rozsławiły tamtejsze kino w latach 80. i 90. Zadają też pytanie, czy ten rodzaj kina może odrodzić się na wyspie i znów zawładnąć masową wyobraźnią. W tych rozważaniach pomagają wywiady z popularnymi w Hong Kongu (i poza nim) twórcami i aktorami. Obejrzymy m.in. rozmowę z Andrew Lauem, współreżyserem kultowej serii "Infernal Affairs", którą w amerykańskie realia przeniósł sam Martin Scorsese (film nagrodzono czterema Oscarami), aktorem Stephenem Chowem, który popis sprawności dał ostatnio w wydanym w Polsce na DVD obrazie "Shaolin soccer" (2001) i reżyserem Johnnym To, którego film "Hak se wui" (2005) znalazł się w konkursie głównym w Cannes, a kolejny "Fong juk" (2006) walczył rok temu o Złotego Lwa w Wenecji.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...