Ale kino+
alekino+
Film. AZJATYCKA ODYSEJA FILMOWA: NOWA ZELANDIA

AZJATYCKA ODYSEJA FILMOWA: NOWA ZELANDIA

Asian Cinema Odyssey: New Zeland
film dokumentalny, Korea Południowa, 41 min.

Premiera w Ale kino+: 28.01.2007 r.
343

Unikatowy, 12-odcinkowy cykl dokumentalny o przeszłości i teraźniejszości kinematografii Azji. Bez wątpienia jedna z najciekawszych i najbardziej różnorodnych sztuk filmowych na świecie, jest zarazem mocną alternatywa dla pełnych uproszczeń i schematów produkcji hollywoodzkich. Podróż po azjatyckiej kinematografii kontynuuje odcinek poświęcony Nowej Zelandii, jednej z najmniejszych kinematografii świata, a zarazem filmowemu zapleczu gigantycznej superprodukcji "Władca Pierścieni".

Pierwsze nowozelandzkie filmy zaczęły powstawać dopiero pod koniec lat 70., a pierwszym reżyserem, który osiągnął znaczący zagraniczny rozgłos był Roger Donaldson, którego polityczny thriller "Śpiące psy" utorował filmom z Nowej Zelandii drogę na amerykańskie ekrany. Geoff Murphy, były rockowy muzyk, również zdobył popularność w USA, a jego film "Utu" (1983), brutalny dramat historyczny, jako pierwszy nowozelandzki film znalazł się w konkursie w Cannes. Od zawsze kino Nowej Zelandii dobrze czuło się w gatunku horroru. Spodobał się na świecie horror "The Scarecrow" (1982) Sama Pillsbury'ego, mocną pozycje zdobyły też sobie makabryczne horrory Petera Jacksona ("Zły smak", "Martwica mózgu"). Wielkim sukcesem Nowej Zelandii na arenie międzynarodowej była i jest nadal twórczość Jane Campion, reżyserki nagrodzonego w Wenecji "Anioła przy moim stole", "Portretu damy", nominowanego do Złotego Globu i Oscara oraz przede wszystkim "Fortepianu", głośnego obrazu z Holly Hunter i Harveyem Keitelem, uhonorowanego Oscarem za scenariusz i Złotą Palmą w Cannes. Największymi jednak filmowymi przedsięwzięciami Nowej Zelandii pozostają niezmiennie filmy Petera Jacksona: wszystkie części "Władcy Pierścieni", jak również dobrze przyjęty przez krytyków "King Kong".

Kolejny odcinek dokumentalnej serii "Azjatycka odyseja filmowa" to m.in. fascynujące zdjęcia z planu "King Konga", wywiad z Rogerem Donaldsonem, dziś już legendą nowozelandzkiego kina, panią premier Helen Clark, która opowie o filmowych planach swojego kraju oraz z hollywoodzkim aktorem Cliffem Curtisem, którego rodzina pochodzi z Wyspy Północnej, jednej z dwóch wysp Nowej Zelandii. Autorzy dokumentu zabiorą nas również w malownicze miejsca gdzie jeszcze niedawno przechadzały się hobbity i krasnoludy z sagi Petera Jacksona.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...