Ale kino+
alekino+
Film. AZJATYCKA ODYSEJA FILMOWA: POCZĄTKI CHIŃSKIEJ "NOWEJ FALI"

AZJATYCKA ODYSEJA FILMOWA: POCZĄTKI CHIŃSKIEJ "NOWEJ FALI"

Asian Cinema Odyssey. The Beginning of China Young Movies
film dokumentalny, 55 min.

Premiera w Ale kino+: 12.11.2006 r.
343

Unikatowy, 12- odcinkowy cykl dokumentalny o przeszłości i teraźniejszości kinematografii Azji. Ta bez wątpienia jedna z najciekawszych i najbardziej różnorodnych na świecie, jest zarazem mocną alternatywa dla pełnych uproszczeń i schematów produkcji hollywoodzkich. Podróż po azjatyckiej kinematografii rozpoczyna odcinek poświęcony Chinom - krajowi, którego filmy ("Hero", "Dom latających sztyletów") od lat urzekają publiczność zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Europie.

Co roku w Chinach powstaje około 100 filmów, które w kinach ogląda w sumie około 600 milionów widzów. To nie dużo - w najlepszych latach przed wielkim ekranem rocznie zasiadało nawet miliard dwieście milionów Chińczyków. Nadal jednak zdarza się, że najgłośniejsze tytuły, jak np. "Hero" Yimou Zhanga, ogląda 60 milionów odbiorców.

Chińskie obrazy coraz częściej doceniane są na międzynarodowych festiwalach, jednak do szerszej dystrybucji trafiają rzadko. Winę za to ponosi wieloletnie zamknięcie się Chin na Zachód i Stany Zjednoczone - chińskie kino świat poznawał przez długi czas niemal wyłącznie dzięki filmom kung fu z Hong Kongu, gdzie schronili się potępieni przez władzę ludową reżyserzy. Obecny rozgłos kinematografia z Chin zawdzięcza w głównej mierze dwóm czołowym twórcom z tego kraju, wywodzącym się ze słynnego piątego pokolenia Kaige Chenowi i Yimou Zhangowi. Piąte pokolenie, które współtworzyli, objawiło się światu jako grupa reżyserów, których filmy były rozrachunkiem z okrucieństwem rewolucji i reżimu Mao Zedonga. Obecnie głośno jest również o twórcy z szóstego pokolenia - Jia Zhang-Ke, którego "Martwa natura" została nagrodzona Złotym Lwem na tegorocznym MFF w Wenecji.

Oblicze chińskiej >nowej fali< poznajemy m.in. dzięki wywiadowi z Kaige Chenem, który wówczas był w trakcie realizacji zdjęć do nominowanej do Złotego Globu "Przysięgi" (2005). Realizatorzy zaglądają również na plan obrazu "Peacock" (2005), debiutanckiego filmu Changwei Gu, operatora "Żegnaj, moja konkubino" (1993) Keige Chena. Dokument zawiera też wywiad z jedną z najpopularniejszych obecnie na świecie chińskich aktorek Zhan Ziyi, odtwórczynią głównej roli w "Wyznaniach gejszy" (2005), nominowanej za ten film do nagrody BAFTA i Złotego Globu oraz z innymi wschodzącymi azjatyckimi gwiazdami: Jingchu Zhang, znaną z wojennego widowiska "Siedem mieczy" (2005) Hark Tsui i Zhao Wei, kreującą główną rolę w melodramacie "A Time for Love" (2005) Jianqi Huo.
SERIALE

Baptiste

Detektyw Julien Baptiste odszedł już jakiś czas temu na spokojną emeryturę. Kiedy przebywa wraz z żoną na wakacjach w Amsterdamie, dostaje telefon z prośbą o pomoc...


Zaczęło się w środę

Faith, walijska prawniczka, jest zmuszona przerwać przedłużony urlop macierzyński, gdy dowiaduje się o zaginięciu jej męża i partnera biznesowego, Evana. Gdy prawda o jego działaniach wychodzi na jaw, Faith toczy groźną walkę, aby chronić siebie i swoją rodzinę.


Alex. Brudny glina

Po śmierci swojego partnera, Alex postanawia wyjść na prostą. Jednak aby mu się...