Ale kino+
alekino+
Film. AZYL

AZYL


dramat obyczajowy, Polska, 1978, 95 min.
reżyseria: Roman Załuski
obsada: Ewa Lemańska, Marek Frąckowiak, Maria Kaniewska, Zofia Rysiówna
Premiera w Ale kino+: 9.12.2008 r.
5.00
343
15 głosy | 184 miejsce w rankingu
AZYL

Akcja toczy się w roku 1946. Do mazurskiej wioski przybywa Bogdan (Marek Frąckowiak), weteran Powstania Warszawskiego. Bohater zostaje nieufnie przyjęty zarówno przez okolicznych chłopów jak i przez miejscowe, komunistyczne władze, które podejrzliwym okiem patrzą na byłego akowca.

Bogdanowi udaje się dostać pracę leśniczego i osiedlić w położonej z dala od wsi gajówce. Pewnego dnia spotyka swoją byłą dziewczynę, Irenę (Ewa Lemańska), która teraz jest żoną lokalnego, partyjnego notabla. Dawny romans ożywa na nowo, bohater zdaje sobie jednak sprawę, że jego związek z Ireną nie ma przyszłości. Tymczasem w okolicy coraz częściej dochodzi do napadów i rabunków; czasy są niespokojne, a w lasach roi się od bandytów i szabrowników. Bogdan jest wobec nich bezsilny, ponieważ milicja odmawia mu, jako "elementowi politycznie niepewnemu", pozwolenia na broń. Po kolejnym rabunku bohater otrzymuje wreszcie strzelbę. Podczas następnego napadu Bogdan rozprawia się ze złodziejami, w strzelaninie ginie jednak jego matka.

"Azyl" jest ekranizacją powieści Jerzego Putramenta "Puszcza". Literacki oryginał pełen jest akcentów politycznych. Przenosząc książkę na ekran reżyser ROMAN ZAŁUSKI (znany m.in. z erotycznych komedii "Kogel Mogel" i "Och, Karol") z większości z nich zrezygnował. Film Załuskiego to uniwersalna opowieść o ciężko doświadczonym człowieku, który bezskutecznie szuka tytułowego azylu -spokojnego miejsca, w którym mógłby zapomnieć o wojennym koszmarze.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE
SERIALE

Baptiste

Detektyw Julien Baptiste odszedł już jakiś czas temu na spokojną emeryturę. Kiedy przebywa wraz z żoną na wakacjach w Amsterdamie, dostaje telefon z prośbą o pomoc...


Zaczęło się w środę

Faith, walijska prawniczka, jest zmuszona przerwać przedłużony urlop macierzyński, gdy dowiaduje się o zaginięciu jej męża i partnera biznesowego, Evana. Gdy prawda o jego działaniach wychodzi na jaw, Faith toczy groźną walkę, aby chronić siebie i swoją rodzinę.


Alex. Brudny glina

Po śmierci swojego partnera, Alex postanawia wyjść na prostą. Jednak aby mu się...