Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Baader-Meinhof

Baader-Meinhof

Der Baader-Meinhof Komplex
dramat historyczny, Niemcy/Francja/Czechy, 2008, 143 min.
reżyseria: Uli Edel
obsada: Alexandra Maria Lara, Bruno Ganz, Jan Josef Liefers, Johanna Wokalek, Martina Gedeck, Moritz Bleibtreu, Nadja Uhl, Niels-Bruno Schmidt, Simon Licht, Stipe Erceg, Vinzenz Kiefer
Premiera w Ale kino+: 4.12.2014 r.
4.50
343
9 głosy | 31 miejsce w rankingu
Baader-Meinhof

Nominowany m.in. do Oscara®, Złotego Globu i nagrody BAFTA "Baader-Meinhof" - film przedstawiający najbardziej radykalną postać rebelii, czyli terroryzm.

Republika Federalna Niemiec, druga połowa lat 60. ubiegłego wieku. Wśród młodego pokolenia, zwłaszcza studentów, narasta niezadowolenie. Radykalni działacze lewicowi protestują przeciwko polityce rządu i amerykańskiemu imperializmowi, wspieranemu przez niemieckie elity, w znacznej części naznaczone nazistowską przeszłością. Sytuacja zaostrza się, gdy podczas tłumionych przez policję protestów przeciwko wizycie w Berlinie Zachodnim szacha Iranu, zostaje zastrzelony jeden ze studentów, a wielu innych jest rannych. Andreas Baader (Moritz Bleibtreu), Gudrun Ensslin (Johanna Wokalek) i dziennikarka Ulrike Meinhof (Martina Gedeck) powołują do życia tajną organizację. RAF (die Rote Armee Fraktion - Frakcja Czerwonej Armii) zmierza do stworzenia nowego społeczeństwa, ale metody, których używa, to zamachy bombowe, porwania i morderstwa. Horst Herold (Bruno Ganz), dowódca oddziału policji, rozpoczyna pościg za młodymi terrorystami.

Emblematem Frakcji Czerwonej Armii, zwanej także Grupą Baader-Meinhof była pięcioramienna gwiazda z wpisanym w nią karabinem marki Heckler&Koch. Członkowie organizacji byli zafascynowani ideologią lewacką o odcieniu maoistowskim i podziwiali południowoamerykańską tzw. partyzantkę miejską. Wiosną 1968 roku aktywiści "Ruchu 2 Czerwca" - Andreas Baader, Gudrun Ensslin, Thorwald Proll i Horst Söhnlein - podłożyli ogień pod dwa domy towarowe we Frankfurcie. Chcieli w ten sposób zaprotestować przeciwko ludobójstwu w Wietnamie. Podpalaczy aresztowano. W ich obronie wystąpiła dziennikarka Ulrike Meinhof. Intelektualistka z politycznego magazynu "Konkret" szybko stała się etatowym ideologiem grupy Baadera. Wymyśliła też nazwę organizacji die Rote Armee Fraktion. Jej skrót prowokacyjnie kojarzy się z Royal Air Force, która podczas II wojny światowej bombardowała niemieckie miasta. W latach 1970 - 1972 pierwsza generacja RAF napadała na banki, dokonywała zamachów na amerykańskie bazy wojskowe, posterunki policji oraz budynki koncernu medialnego Axel Springer. W czerwcu 1972 roku zatrzymano Andreasa Baadera, Holgera Meinsa, Jana Carla Raspe, Gudrun Ensslin, Ulrike Meinhof oraz Gerharda Müllera i osadzono ich w więzieniu Stammheim w Stuttgarcie. Proces przywódców RAF zakończył się w kwietniu 1977 roku trzema wyrokami dożywotniego więzienia. Meinhof powiesiła się w celi rok wcześniej. Andreas Baader i jego towarzysze popełnili samobójstwo kilka miesięcy po zakończeniu procesu. RAF ogłosiła samorozwiązanie dopiero w 1998 roku.

"Baader-Meinhof" w reżyserii ULI EDELA to ekranizacja bestsellerowej książki Stefana Austa "Der Baader-Meinhof Komplex", która od premiery w 1985 roku była w Niemczech kilkukrotnie wznawiana. Stefan Aust, były redaktor naczelny "Spiegla", poznał Ulrikę Meinhof w latach 60. Krótko pracowali razem w lewicowym piśmie "Konkret". W okresie obławy na terrorystów Aust zaczął zbierać dokumenty i przeprowadzać wywiady ze świadkami studenckiej rewolty. "Der Baader-Meinhof Komplex" uznawane jest za najbardziej wnikliwe studium walki Frakcji Czerwonej Armii z władzami RFN. W swojej pracy Aust nie oskarża, ani nie tłumaczy bohaterów, rejestruje natomiast wydarzenia, których apogeum nastąpiło w trakcie "niemieckiej jesieni" 1977 roku, kiedy m.in. porwano pasażerów samolotu linii Lufthansa oraz zamordowano prezesa Niemieckiego Związku Prawodawców Hannsa Martina Schleyera, przed 1945 członka NSDAP oraz podporucznika Waffen-SS.

Dla Uli Edela ("Sidła miłości", "Wieczne zło", "Klątwa pierścienia") "Baader - Meinhof" jest zwieńczeniem trylogii o przemocy, do której zalicza również "My, dzieci z dworca Zoo" i "Przeklęty Brooklyn". Zdaniem reżysera powstanie i działalność RAF to największa tragedia w powojennej historii Niemiec. Jego film pozwala na rewizję legend, które krążyły wokół tej organizacji i umożliwia realistyczne spojrzenie na jej historię. Producentem i autorem scenariusza "Baader-Meinhof" jest Bernd Eichinger, któremu uznanie przyniosły produkcje, takie jak "Nigdzie w Afryce", "Upadek" oraz "Pachnidło - Historia mordercy". Narracja filmu nie jest linearna, nie ma w nim też bohaterów, z którymi można się utożsamiać. Twórcom zależało, aby nie angażować widza w losy którejkolwiek z postaci. Chcieli uniknąć pułapki dydaktyzmu i umoralniającej opowiastki. Położyli natomiast nacisk na skrupulatne odzwierciedlenie faktów i autentyzm. Większość dialogów oparto na oryginalnych dokumentach, takich jak przemówienia i opublikowane teksty, oraz na zeznaniach naocznych świadków. Rozmowy między więźniami, odsiadującymi wyroki w Stammheim odtworzono na wymienianych między nimi tajnych wiadomościach.

W 2009 roku film był m.in. nominowany do Oscara, Złotego Globu i nagrody BAFTA. Autor zdjęć do "Baader-Meinhof" Rainer Klausmann ("Krzyk kamienia", "Eksperyment", "Głową w mur") został uhonorowany Brązową Żabą na Festiwalu Plus Camerimage.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...