Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. BAB AZIZ - DROGI OJCIEC

BAB AZIZ - DROGI OJCIEC

Bab'Aziz
dramat obyczajowy, Tunezja/Iran/Niemcy/Wlk. Brytania, 2005, 94 min.
reżyseria: Nacer Khemir
obsada: Golshifte Farahani, Hossein Panahi, Maryam Hamid, Parviz Shaminkhou
Premiera w Ale kino+: 1.06.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 55 miejsce w rankingu

Tętniący muzyką filmowy poemat Nacera Khemira opowiada o niezwykłych pielgrzymach, którzy wędrują przez bezkresną pustynię, kierując się jedynie wiarą i tęsknotą.

Niekończącą się pustynię przemierzają dwaj dziwni wędrowcy. Ishtar (Maryam Hamid), pełna energii kilkuletnia dziewczynka i jej stary niewidomy dziadek Bab'Aziz (Parviz Shaminkhou) - opiekun, przewodnik i mistrz. Celem ich pielgrzymki jest wielki zjazd derwiszów (muzułmańskich ascetów), który odbywa się raz na trzydzieści lat. Jego miejsce jest jednak tajemnicą. Pielgrzymi, którzy chcą trafić na wielkie święto derwiszów, muszą kierować się sercem i wiarą, wsłuchiwać w odwieczną ciszę, a wtedy pustynia sama wskaże im drogę. W swojej wędrówce Ishtar i Bab'Aziz spotykają innych pielgrzymów: Osmana (Mohamed Graiaa), który nie może zapomnieć o pięknych młodych kobietach, które spotkał przy źródle czy Zaida (Nessim Khaloul), który śpiewem opłakuje utracone piękno. Między tymi postaciami pojawia się jeszcze legendarny Książę, który porzucił swoje królestwo, aby zostać derwiszem - Bab'Aziz opowiada o nim Ishtar, żeby pomóc jej zapomnieć o zmęczeniu i palącym słońcu. Wreszcie pustynia otwiera się przed nimi i wskazuje miejsce spotkania. Bab'Aziz jednak już tam nie dotrze. Zostanie na pustyni i wkrótce stanie się kolejną legendą powtarzaną przez wędrowców. Mieniące się dźwiękami i kolorami święto derwiszów Ishtar będzie przeżywać pod opieką Zaida.

Filmowy poemat NACERA KHEMIRA, tunezyjskiego powieściopisarza, reżysera i twórcy sztuk wizualnych, to uniwersalna opowieść o tęsknocie i poczuciu przynależności. Zrealizowany na piaszczystych terenach Iranu i Tunezji "Bab'Aziz - dobry ojciec" jest trzecim obrazem Khemira, twórcy docenianego już wcześniej na międzynarodowych festiwalach - jego filmy otrzymały główne nagrody na festiwalach w Locarno, Namur, Nantes i Walencji. "Bab'Aziz", pokazany po raz pierwszy na Vancouver International Film Festival, krytyków i publiczność urzekł przede wszystkim znakomitą grą aktorów-amatorów (zwłaszcza małej Maryam Hamid), którzy stali się swoistym znakiem rozpoznawczym kina Bliskiego Wschodu. "Tu wszyscy właściwie mogą być aktorami, bo przed kamerą zachowują naturalność, pozostają sobą" - tłumaczył kurdyjski reżyser Bahman Ghobadi, twórca "Gdyby żółwie mogły latać".

Atutami "Bab'Aziz" są też oryginalne, spokojne kadry Mohmouda Kalariego (wcześniej współpracował m.in. z Abbasem Kiarostamim i Mohsenem Makhmalbafem) oraz hipnotyzująca muzyka Armanda Amara, kompozytora-amatora, którego warsztat wyrasta z tradycyjnej i klasycznej muzyki Indii, Kuby oraz Iranu. Amar, zaliczany obecnie do grona najbardziej cenionych muzyków spoza Europy, komponuje dla uznanych na świecie choreografów, a jego utwory prezentowane były m.in. w operach w Paryżu i Mannheim oraz na Festiwalu Tańca w Montpellier.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...