Ale kino+
alekino+
Film. Babcia

Babcia

Lola
dramat, Filipiny, 2009, 115 min.
reżyseria: Brillante Mendoza
obsada: Anita Linda, Rustica Carpio, Tanya Gomez
Premiera w Ale kino+: 17.03.2011 r.
5.00
343
10 głosy | 410 miejsce w rankingu
Babcia

Historia dwóch kobiet walczących o godność swoich wnuków. Pokazując bezlitosny świat biedy i filipińskich slumsów reżyser Brillante Mendoza, zdobywca canneńskiej nagrody za reżyserię kontrowersyjnego "Kinatay", odwołuje się do najlepszych wzorców włoskiego neorealizmu.

"Lola" to tradycyjny na Filipinach sposób zwracania się do starszych kobiet; dosłownie znaczy "babcia". Bo też i bohaterkami filmu są dwie staruszki - Aling Sepa (Anita Linda) oraz Aling Puring (Rustica Carpio). Wnuka tej pierwszej zamordowano. Mordercą jest wnuk drugiej - Mateo. Obie kobiety podejmują wielki trud. Sepa próbuje zebrać ogromną dla niej sumę, by godnie pogrzebać wnuka. Puring będzie przemierzać ulice Manili w poszukiwaniu pomocy prawnej dla Mateo. Widz podąża za staruszkami labiryntem miasta - śmietnika.

Manila w ujęciu reżysera BRILLANTE MENDOZY to miejsce, w którym trwa ciągła walka o przetrwanie. Starsi ludzie, by przeżyć, handlują warzywami na skrajach ulic. Młodzi chłopcy napadają słabszych, bo nie obawiają się konsekwencji, a być może także dlatego, że nie mają alternatywy. Ogromne wrażenie robi scena wizyty Puring w więzieniu. Staruszka codziennie przynosi wnukowi jedzenie. Siedzi przy stoliku i wybiera dla chłopaka najlepsze kawałki mango. Kamera pokazuje celę po brzegi wypełnioną wytatuowanymi młodymi mężczyznami. Jeśli staruszka musi karmić swojego wnuka, to kto karmi pozostałych więźniów? System penitencjarny zawodzi tak samo, jak inne instytucje. W biurze pomocy prawnej Puring zostaje zręcznie odprawiona. Obie staruszki mogą polegać tylko na swoich skromnych siłach. Czy istnieje coś, co może pojednać dwie kobiety?

Inspiracją dla scenariusza były telewizyjne newsy, jeden o staruszce zbierającej pieniądze na pogrzeb wnuka, oraz drugiej, która próbuje wyciągnąć z więzienia wnuka - mordercę. Jak u neorealistów - film jest bardzo blisko życia, a sam reżyser przyznaje w jednym z wywiadów, że ten nurt miał spory wpływ na jego twórczość.
SERIALE

Baptiste

Detektyw Julien Baptiste odszedł już jakiś czas temu na spokojną emeryturę. Kiedy przebywa wraz z żoną na wakacjach w Amsterdamie, dostaje telefon z prośbą o pomoc...


Zaczęło się w środę

Faith, walijska prawniczka, jest zmuszona przerwać przedłużony urlop macierzyński, gdy dowiaduje się o zaginięciu jej męża i partnera biznesowego, Evana. Gdy prawda o jego działaniach wychodzi na jaw, Faith toczy groźną walkę, aby chronić siebie i swoją rodzinę.


Alex. Brudny glina

Po śmierci swojego partnera, Alex postanawia wyjść na prostą. Jednak aby mu się...