Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Babel

Babel


dramat, Francja/USA/Meksyk, 2006, 138 min.
reżyseria: Alejandro Gonzalez Inarritu
obsada: Adriana Barraza, Brad Pitt, Cate Blanchett, Gael Garcia Bernal, Gael García Bernal, Gael García Bernal, Koji Yakusho, Kôji Yakusho, Kôji Yakusho, Rinko Kikuchi
Premiera w Ale kino+: 7.05.2016 r.
5.00
343
5 głosy | 43 miejsce w rankingu
Babel

Przeżywające kryzys małżeństwo Amerykanów, Susan (Cate Blanchett) i Richard (Brad Pitt), udają się w podróż po Maroku. Podczas przeprawy autokarem niespodziewanie pada znikąd strzał, który rani Susan.

Richard podejmuje dramatyczną walkę o jej życie. Próbując sprowadzić pomoc, pokonuje kolejne przeszkody, zarówno ze strony marokańskiej, jak i amerykańskiej. Dzieci Richarda i Susan zostały w Stanach z meksykańską opiekunką (Adriana Barraza). Ponieważ z powodu wypadku powrót państwa się opóźnia, Amelia zabiera rodzeństwo ze sobą do Meksyku na ślub syna. Za kierownicą samochodu siada jej nie odpowiedzialny kuzyn Santiago (Gael García Bernal), co prowadzi do tragicznego splotu wypadków. Po drugiej stronie globu głuchoniema nastolatka Chieko (Rinko Kikuchi), której matka niedługo wcześniej popełniła samobójstwo, błąka się po ulicach Tokio, szukając okazji do przygodnego seksu. Chce w ten sposób nie tylko potwierdzić swoją atrakcyjność jako kobieta, ale też odnaleźć bliskość, której brakuje jej w kontaktach z ojcem. Ten jest pierwotnym właścicielem strzelby, którą w dowód wdzięczności obdarował swojego przewodnika podczas podróży do Maroka. Przewodnik sprzedaje broń sąsiadowi, pasterzowi, którego dwaj małoletni synowie zabierają ją na wypas kóz. Chcąc wypróbować jej zasięg, jeden z nich strzela bezmyślnie w kierunku jadącego w oddali autokaru. Kula trafia amerykańską turystkę.

Po sukcesie debiutanckiego, nagrodzonego w Cannes i nominowanego do Oscara obrazu "Amores Perros" i nie mniej udanego dramatu "21 gramów", nagrodzonego Independent Spirit Award i 3 statuetkami w Wenecji, krytycy niecierpliwie wyczekiwali kolejnego obrazu INÁRRITU. Były DJ, twórca najpopularniejszej radiowej stacji w kraju, autor wielu nagradzanych na świecie reklam, uczył się reżyserii w USA. Nic dziwnego, że jego filmy napięciem i tempem akcji nie ustępują hollywoodzkim produkcjom. Inarritu wykorzystuje jednak efektowną formę, aby pokazać swój sposób widzenia świata jako twórczego chaosu, którego sens jest ukryty w nieoczywistych niciach łączących z pozoru obcych sobie ludzi. Reżyser mówił, że "Babel" jest filmem o braku porozumienia, którego symbolem jest biblijna wieża. "Wydaje nam się, że dzięki zaawansowanym narzędziom komunikacji świat zrobił się mały i dostępny. Mimo to, ludzie nie potrafią się porozumieć. I nie chodzi tu o języki, którymi się posługują. Wbrew pozorom tę barierę łatwo pokonać. Dla mnie problemem są idee, wizje i oczekiwania, które mamy wobec siebie. To one tak naprawdę nas dzielą. To sprawia, że jesteśmy tacy sami i jednocześnie tak różni. O tym jest ten film" - wyjaśniał Inarritu, o którym mówi się, że przez swoją artystyczną bezkompromisowość, brutalny język i naturalistyczny sposób opowiadania, nie ma szans na Oscara. "Babel" otrzymał tymczasem aż 6 nominacji do nagrody Akademii, a samą statuetkę za muzykę odebrał stały współpracownik reżysera - Gustavo Santaolalla, znakomity kompozytor filmowy i człowiek, który odkrył dla świata muzykę latynoską. Film zebrał 3 nagrody w Cannes, w tym za reżyserię, oraz Złoty Glob.

"Babel" był realizowany przez ponad rok na trzech kontynentach i w wielonarodowej obsadzie. Zaskoczył gwiazdorską obsadą. Brad Pitt, laureat Złotego Globu, nominowany do Oscara za "12 małp" i nagrodzony Volpi Cup w Wenecji za "Historię zabójstwa Jessego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda", dla roli w "Babel" zrezygnował z udziału w "Źródle" Darrena Aronofsky'ego. Cate Blanchett, laureatka Oscara za "Aviatora" i nagrody Volpi Cup za "I'm Not There", jednocześnie z filmem IInarritu kręciła "Dobrego Niemca" i "Notatki o skandalu". Gwiazdom towarzyszył Gael García Bernal - jeden z ulubionych aktorów reżysera od czasu "Amores Perros".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...