Ale kino+
alekino+
Film. BABSKI WIECZÓR

BABSKI WIECZÓR

Girls' Night
dramat obyczajowy, Wlk. Brytania, 1998, 99 min.
reżyseria: Nick Hurran
obsada: Brenda Blethyn, James Gaddas, Julie Walters, Kris Kristofferson
Premiera w Ale kino+: 19.08.2003 r.
343

Kino brytyjskie jest niezrównane, jeżeli chodzi o portrety przedstawicieli klasy pracującej. W "Babskim wieczorze" odnajdujemy scenerię oraz postaci dobrze znane z zaangażowanych, "robotniczych" filmów Mike'a Leigh czy Kena Loacha.

Dwie, mieszkające na północy Anglii, panie w średnim wieku - Dawn (Brenda Blethyn) i Jackie (Julie Walters), pracują przy taśmie w fabryce. Są szwagierkami i najlepszymi przyjaciółkami. Od zawsze dzielą się wszystkim, nic też dziwnego, że kiedy Dawn wygrywa w bingo poważną sumę, postanawia wydać ją razem z koleżanką. Wzbogacone robotnice spełniają swoje marzenie - wielką wyprawę na podbój Las Vegas. Będzie to dzika, ale naznaczona tragedią impreza. Przed wyjazdem Dawn dowiaduje się, że ma raka i zostało jej pięć tygodni życia. Bohaterka ani myśli się jednak poddać - zamierza spędzić ostatnie dni szalejąc jak nigdy dotąd.

Pokazywany na festiwalu w Berlinie film NICKA HURRANA to przede wszystkim wielkie kreacje aktorskie Julie Walters i Brendy Blethyn. Zachwyt krytyki wzbudziła szczególnie ta druga. Blethyn, pamiętna ze wspanialej roli w "Sekretach i kłamstwach" Mike'a Leigh, jest mistrzynią w odtwarzaniu postaci "prostych, angielskich kobiet". Mimo elementów tragedii w "Babskim wieczorze" nie brakuje humoru - zabawny i jednocześnie wzruszający film Hurrana jest znakomitym przykładem słodko-gorzkiego realizmu, z którego słynie kino brytyjskie.
SERIALE

Baptiste

Detektyw Julien Baptiste odszedł już jakiś czas temu na spokojną emeryturę. Kiedy przebywa wraz z żoną na wakacjach w Amsterdamie, dostaje telefon z prośbą o pomoc...


Zaczęło się w środę

Faith, walijska prawniczka, jest zmuszona przerwać przedłużony urlop macierzyński, gdy dowiaduje się o zaginięciu jej męża i partnera biznesowego, Evana. Gdy prawda o jego działaniach wychodzi na jaw, Faith toczy groźną walkę, aby chronić siebie i swoją rodzinę.


Alex. Brudny glina

Po śmierci swojego partnera, Alex postanawia wyjść na prostą. Jednak aby mu się...