Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. BABY BOOM

BABY BOOM

Baby Boom
komedia, 1987, USA, 107 min.
reżyseria: Charles Shyer
obsada: Diane Keaton, Harold Ramis, Kristina Kennedy, Sam Shepard
Premiera w Ale kino+: 31.01.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 19 miejsce w rankingu

J.C. (Diane Keaton) jest typową przedstawicielką kultury yuppie. Zajmuje wysokie stanowisko, elegancki apartament na Manhattanie, pokazuje się na mieście w towarzystwie przystojnego chłopaka imieniem Steven (Harold Ramis). Pewnego dnia bohaterka dowiaduje się, że dostała spadek po dalekich krewnych.

Choć J.C. nie narzeka na stan swojego konta bankowego, cieszy się na myśl o niezłej sumce, która wpadnie jej w ręce. Okazuje się jednak, że japiszonka odziedziczyła nie pieniądze lecz małą dziewczynkę! J.C. nie lubi małych dziewczynek, podobnie zresztą jak jej chłopak Steven, który na wieść o pojawieniu się dziecka natychmiast ulatnia się bez śladu. Na skutek wybryków małej diablicy bohaterka traci wkrótce nie tylko przyjaciela, lecz również ukochaną pracę. Tego jest za wiele - J.C. oddaje "spadek" do adopcji. Odchodząc słyszy jednak płacz porzuconej dziewczynki i zdaje sobie sprawę, że zdążyła przywiązać się do tego dziecka bardziej niż jej się wydawało. J.C. odbiera więc małą rodzinie zastępczej, likwiduje nowojorskie mieszkanie i kupuje małą chatkę w słynącym ze śnieżnych zim Vermont. Podczas jednego z mroźnych wieczorów J.C. z nudów przyrządza dla swojej przybranej córeczki jabłkowy mus. Dziewczynka jest nim zachwycona, podobnie zresztą jak każdy kto tylko go spróbuje. Nie mija wiele czasu, a J.C. staje się potentatką na rynku domowego dżemu. Sprawy układają się wspaniale, tym bardziej że bohaterka ma na oku przystojnego, wiejskiego weterynarza imieniem Jeff (Sam Shepard), a ten zadaje się odwzajemniać uczucia.

W latach 80. w Stanach Zjednoczonych narodziła się kultura yuppie - pokolenie młodych korzystających z boomu gospodarczego ludzi, dla których największą wartością stały się kariera, sukces, nieopanowana konsumpcja i oczywiście pieniądze. Zjawisko to szybko znalazło odbicie w kinie: na ekrany wszedł szereg filmów portretujących z różnych stron generację japiszonów - wystarczy wymienić takie tytuły jak "Coctail", "Pracująca dziewczyna" czy "Wall Street". Autorzy tych obrazów wskazywali często, że pieniądze nie są, mimo wszystko, w życiu najważniejsze, a sukcesy materialne, bez miłości i rodziny, do szczęścia nie wystarczą.

Podobne przesłanie niesie ze sobą "Baby Boom" i można je sformułować mniej więcej tak: "Wystawny apartament na Manhattanie, platynowa karta kredytowa i olśniewająca kariera to wspaniałe rzeczy, ale tak naprawdę wszyscy marzymy by mieć dzieci i produkować domowy dżem w zacisznej chatce w Vermont." Może się to wydać naiwne ale w filmie "Baby Boom" jest raczej zabawne i urocze, przyprawione nutką inteligentnej ironii. Zasługa w tym reżysersko-scenopisarskiej spółki CHARLIE SHYER i Nancy Meyers (odpowiedzialnej między innymi za "Ojca panny młodej"), a w jeszcze większym stopniu komediowych talentów Diane Keaton, jednej z ulubionych aktorek Woody Allena. Równie dobrze wypadł odtwarzający weterynarza Jeffa Sam Shepard - utalentowany aktor, ale przede wszystkim wybitny, nagrodzony Pulitzerem dramaturg i scenarzysta (m.in. "Zabriskie Point", "Paris-Texas"). Ozdobą filmu jest także muzyka; ścieżka dźwiękowa "Baby Boom" jest wspólnym dziełem Billa Contiego i klasyka amerykańskiej piosenki, wielkiego Burta Bacharacha.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...