Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. BADLANDS

BADLANDS


film kryminalny, USA, 1973, 89 min.
reżyseria: Terrence Malick
obsada: Martin Sheen, Ramon Bieri, Sissy Spacek, Warren Oats
Premiera w Ale kino+: 6.08.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 486 miejsce w rankingu

Mroczny debiut Terrence'a Malicka z Martinem Sheenem i Sissy Spacek w rolach głównych uznawany za jeden z najważniejszych amerykańskich filmów lat 70.

Trudno o reżysera bardziej bezkompromisowego w sprawie estetyki kina niż TERRENCE MALICK - absolwent Harvardu, nauczyciel filozofii, dziennikarz, wreszcie jeden z najciekawszych reżyserów Stanów Zjednoczonych, który w kinie amerykańskim zajmuje jednak miejsce osobne. Tworzy rzadko - w latach 70. nakręcił tylko dwa filmy (wśród nich "Badlands"), po których na dwadzieścia lat wycofał się z branży, aby powrócić kontrowersyjnym, wojennym obrazem "Cienka czerwona linia". Nie znosi konwencji i komercyjnych wymagań producentów. Sięga po tematy nieoczywiste, w których granica między dobrem a złem niepokojąco się zaciera. Tak jest również w przypadku "Badlands" - ponurego, a zarazem fascynującego obrazu opartego na autentycznym wydarzeniu.

Jego bohaterowie to dwoje młodych przestępców Kit (Martin Sheen) i Holly (Sissy Spacek). Kit to typowy "zły chłopiec" - wygląda jak James Dean, naturę ma drażliwą i wybuchową, nie potrzebuje celu w życiu, za to uzależniony jest od ekstremalnych przeżyć i adrenaliny. Holly z kolei to zwykła, dorastająca dziewczyna - trochę banalna, trochę ekscentryczna i intrygująca, dumnie nosząca na twarzy liczne piegi. Kiedy trafia na Kita jej życie gwałtownie się zmienia. Chce być jak najbliżej kochanka, czemu sprzeciwia się ojciec dziewczyny, za karę mordując jej ulubionego psa. W rewanżu Kit morduje... ojca, po czym razem z Holly rozpoczyna mordercze tourneé po kraju: razem tworzą dość kapryśną parę wyjętych spod prawa, którym po piętach deptać będzie policja.

"Badlands" do dziś urzeka klimatem: chłodnym, brutalnym, realistycznym, a jednocześnie nieco nostalgicznym, o co pieczołowicie zadbało aż trzech operatorów - Tak Fujimoto, Stevan Larner i Brian Probyn. Chociaż film oparty został na autentycznej historii Charlesa Starkweathera i Carill-Ann Fugate reżyser bardziej niż o wierność faktom dbał o to, by "Badlands" można było interpretować na wiele sposobów. Jedni widzieli więc w jego filmie obraz prowincjonalnej idiotki zafascynowanej "pięknym brutalem", inni akcentowali społeczne tło (pełna skrajności Ameryka, w której ludzie funkcjonują między nudą codzienności i marzeniem o efektownym, kolorowym życiu). Przede wszystkim jednak Malick odwoływał się do typowo amerykańskich, filmowych mitów: kina drogi, "buntownika bez powodu", pozornie fascynującego zła, które okazuje się w gruncie rzeczy banalne.

Bez wątpienia debiutancki "Badlands" nagrodzony Złotą Muszlą w San Sebastian pozostaje jednym z najważniejszych amerykańskich filmów lat 70., a kreacje Martina Sheena oraz Sissy Spacek na trwałe zapisały się w historii kina. Dowodem na to może być choćby fakt, że obraz Terrence'a Malicka w latach 90. oficjalnie umieszczono w rejestrze amerykańskiego dziedzictwa kulturowego.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...