Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. BĄDŹ ZE MNĄ

BĄDŹ ZE MNĄ

Be with Me
dramat, Singapur, 2005, 90 min.
reżyseria: Eric Khoo
obsada: John Choong, Ng Sway Ah, Sanwan Bin Rais, Theresa Poh Lin Chan
Premiera w Ale kino+: 16.08.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 392 miejsce w rankingu

Film, który w Cannes wywołał pięciominutową owację. Eric Khoo, reżyser z Singapuru, konfrontuje trzy fikcyjne historie z opowieścią głuchoniemej kobiety, która mimo dysfunkcji umiała odnaleźć wartość życia.

W trzech równoległych historiach Eric Khoo, reżyser z Singapuru, opowiada o odwiecznej potrzebie miłości i bliskości. Dwie nastolatki odkrywają swoją lesbijską tożsamość i nawiązują romans. Ich przyjaźń dojrzewa, ale natyka się też na kryzys. Pewnego dnia jedna z nich decyduje się odejść. W drugiej historii otyły ochroniarz po pięćdziesiątce (Sanwan Bin Rais), łamiąc zasady zawodowej etyki, oddaje się podglądaniu pewnej kobiety przy pomocy przemysłowych kamer. Ta platoniczna miłość do atrakcyjnej bizneswoman, choć nie ma szans na odwzajemnienie, staje się sensem jego pełnego rezygnacji życia. Trzeci wątek poświęcony jest starzejącemu się sklepikarzowi (Chiew Sung Ching), który po śmierci żony stracił wiarę w sens życia, brzydzi się nadzieją, nie szuka miłości. Jego życie odmienia się jednak pod wpływem przeczytanej autobiograficznej książki i spotkaniu z jej autorką, Theresą Chan. Theresa (Theresa Poh Lin Chan) od czternastego roku życia nie słyszy i nie mówi. Mimo tych dysfunkcji umie cieszyć się życiem. W przeciwieństwie do pozostałych bohaterów - choć ma dużo mniej niż oni - umiała walczyć o swoje szczęście i nigdy nie zrezygnowała z życia. Teraz jest w wieku poruszonego jej książką sklepikarza, którego życie również ma szanse na odmianę.

ERIC KHOO, twórca wielokrotnie nagradzanych filmów krótkometrażowych ("When the Magic Die", "Barbie Digs Joe"), na pomysł swojego najgłośniejszego jak dotąd filmu wpadł dzięki spotkaniu z Theresą Poh Lin Chan, która w jego filmie zagrała samą siebie. Głuchoniema Theresa zasugerowała Khoo, aby nakręcił film o nadziei, która pozwala przeżyć największe tragedie. Reżyser podążył za jej sugestią i do gotowego scenariusza, w którym opowiadał trzy historie ludzi poszukujących sensu, dodał biograficzny wątek Theresy. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Dzięki realistycznej perspektywie wymyślone przez Khoo historie nabrały głębi. Entuzjastyczne reakcje po pierwszych zamkniętych pokazach utorowały filmowi drogę do Cannes. "Bądź ze mną" otworzyło sekcję Directors' Fortnight na 37. festiwalu w Cannes, a pokaz w hotelu Noga Hilton nagrodzono pięciominutową owacją na stojąco. "Bądź ze mną" miało być też oficjalnym kandydatem Singapuru do Oscara. Komisja Oscarowa zakwalifikowała film do sekcji Najlepszy Film Obcojęzyczny, ale po pierwszym pokazie dla członków akademii film został zdyskwalifikowany. Okazało się, że choć trzy główne postaci filmu nie mówią po angielsku, a czwarta - ponieważ jest niema - nie używa żadnego języka, członkowie akademii "zmierzyli" zawartość angielskiego w filmie Khoo i okazała się ona za duża, aby film mógł ubiegać się o Oscara w tej kategorii. Na szczęście nie przeszkadzało to jurorom innych festiwali. "Bądź ze mną" zdobyło nagrodę za scenariusz na Flanders International Film Festival, nagrodę specjalną w Mar de Plata i w Tokio oraz nagrodę za zdjęcia i FIPRESCI w Sztokholmie.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...